YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Öcalan'a 15 gün süre
Abdullah Öcalan'a 15 gün süre
29 Ocak 2013 18:17
Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruda, mahkeme kararlarının asıllarının eksikliği ve istenen tazminat miktarının belirtilmediği tespit edildi.

Bireysel Başvuru bürosuna, Öcalan'ın avukatları Cengiz Yürekli, Mazlum Dinç, Rezan Sarıca tarafından başvuru yapıldı.

Dilekçede, Öcalan'ın doğum yeri ve tarihi Halfeti/Şanlıurfa ve 14 Nisan 1949 olarak yazılırken, yazışma adresi İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi Mudanya/Bursa olarak belirtildi.

Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, 13 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde hükümlü olarak cezasını infaz ettiği kaydedildi.

Belge eksikliğinden süre verildi

Başvuruyu inceleyen Bireysel Başvuru Hukuk Bürosu, iç hukuk yollarının tüketildiğine dair mahkeme kararlarının asıllarının başvuru ekinde bulunmadığını tespit etti.

Maddi ve manevi zararın tazminin istendiği başvuru dilekçesinde, istenen tazminat miktarının yazılmaması da eksiklik olarak kabul edildi.

Eksikliklerin giderilmesi için 15 gün süre verildi.

Eksiklikler tamamlanıp tekrar başvuru yapıldıktan sonra Bireysel Başvuru Bürosu'nda inceleme, belgelerde herhangi bir eksiklik olup olmadığı yönünden tekrar yapılacak. Başvuruda eksiklik saptanmazsa, kabul edilebilirlik ve kabul edilemezlik kararını verecek komisyonlara gönderilecek.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler