YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Öcalan talimatı verdi!
Abdullah Öcalan, dağdaki çocukların ailelerine teslim edilmesi için talimat verdi.
Abdullah Öcalan talimatı verdi!
29 Haziran 2014 / 09:57 Güncelleme: 29 Haziran 2014 / 10:02

Öcalan, İmralı’da kendisini ziyaret eden HDP heyeti aracılığıyla Kandil’e, dağdaki çocukların ailelerine teslim edilmesi talimatı verdi.

134 çocuğun STK ve HDP’lilerden oluşan bir heyet tarafından, Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor.

Hükümetin, çözüm sürecini “devlet politikası” haline getirecek yasal düzenlemeyi TBMM’ye göndermesinin ardından gözler, PKK tarafından dağa kaçırılan 134 çocuğa çevrildi.

Öcalan’ın dağdaki 134 çocuğun anne ve babalarına teslim edilmesi talimatı verdiği bu mesajını kendisini önceki gün İmralı’da ziyaret edenHDP heyeti üzerinden ilettiği öğrenildi.

Kandil’deki dağ kadrosunun talimatın gereğini kısa sürede yerine getirmesi bekleniyor. Çocukların, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve HDP’lilerden oluşan bir heyet tarafından Habur’dan Türkiye’ye getirileceği ve ailelere teslim edileceği ifade ediliyor.

Sadece kontrol

Eylemdeki annelerin yüzünü güldürecek adım için, hükümetin de hazırlık yaptığı öğrenildi. Çözüm paketinin oluşturduğu psikolojik ortamın da sonucu olarak çocuklar sadece sağlık kontrolünden geçirilecek; haklarında adli işlem yapılmayacak, sicillerine işlenmeyecek.

‘En acil adım’  

Diyarbakır’daki çözüm çalıştayına katılan Kürt aydın ve STK temsilcileri de kaçırılan çocukların bir an önce ailelerine teslim edilmesi gerektiği görüşünde.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Başkanı Mehmet Kaya, “134 çocuk bu hafta içinde bırakılacak. Çünkü devletin attığı adımlardan sonra 16 ve 18 yaş altı çocukların da annelerine teslimi gerekiyor. Sadece devletten adım beklenmez. PKK’nın en acil, en can yakıcı, ileride provokasyona sebep olabilecek annelerle ilgili sorunu çözmesi gerekiyor” dedi.

Çözüm paketinin Meclis’e sunulmasının ardından Kürt toplumunda büyük bir umut ve bekleyiş oluştuğunu söyleyen bölgedeki kanaat önderlerinden Halit Yalçın ise “Çocuklar bayramdan önce annelerinin yanında olmalı” diye konuştu.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler