YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'ün tarihi fotoğrafları ortaya çıktı!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 1989 yılında İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomi uzmanı olarak çalıştığı dönemde çekildiği fotoğraflar ortaya çıktı.
Abdullah Gül'ün tarihi fotoğrafları ortaya çıktı!
16 Aralık 2013 / 21:02 Güncelleme: 16 Aralık 2013 / 21:08

Gül’ün Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Türk kökenli vatandaşları Dereköy Sınır Kapısı’ndan karşılarken ve tampon bölgede incelemelerde bulunurken çekildiği fotoğraflar ortaya çıktı. İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve yanındaki dönemin ekonomi uzmanı Abdullah Gül’ün, dönemin Kırklareli Valisi Kenan Güven, İl Emniyet Müdürü Naci Yurtman ve bazı yerel yetkililerin tampon bölgede yaptığı incelemeleri kare kare fotoğraflayan Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde yayın yapan Günyüzü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Şenol Goncagül, fotoğraflarını paylaştı.

444.jpeg


Tarihi gün ışığına çıkaran Gazeteci Şenol Goncagül, 1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu göç olduğunu ve İslam Bankası Başkanı’nın, göç ile ilgili olarak Kırklareli’nin Dereköy sınır kapısında incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, “1990 yılında açtığım “Fotoğraflarla Göç” haber fotoğrafları sergisinde teşhir ettiğim fotoğrafları yeniden inceliyordum. O sırada yanımda bulunan Lüleburgaz İş Adamları Derneği (LİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Konca, o fotoğraflardaki genç uzmanın fotoğrafına daha dikkatlice bakınca, o genç uzmanın, günümüzün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunun farkına vardı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün biyografisine dair araştırma yaptık ve o dönemde İslam Kalkınma Bankasında doçent ünvanı ile uzman olarak görev yaptığını anlayınca tarihe ışık tutacak önemli bir bilgi de netlik kazanmıştı” diye konuştu.

1_406252.jpg

“Diplomatik krize sebebiyet oldun”

Gazeteci Goncagül, fotoğrafları görünce o yılları tekrar yaşadığını dile getirerek, fotoğrafları çektiğini anlayan dönemin Kırklareli Valisi Kenan Güven’in kendisine tepki göstererek, ‘Ne yaptığını biliyor musun sen? Diplomatik bir krize sebebiyet oldun. Ve az kalsın, kule nöbetçisi sana ateş açacaktı. Son anda engelledik’ dediğini ifade etti.

Goncagül, “Sadece İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve yanındaki uzman Abdullah Gül, dönemin Kırklareli Valisi Kenan Güven, İl Emniyet Müdürü Naci Yurtman ve bazı yerel yetkililer için izin alınmıştı. Ben de, o arada karambolden yararlanarak, yasak bölgeye girdim. Bu fotoğrafları çektiğim, kule görevlilerince farkedilince de, koşarak, Türk sınırına geçtim. Orada bulunan Vali Kenan Güven, olay sonrasında bana, ‘Ne yaptığını biliyor musun sen? Diplomatik bir krize sebebiyet oldun. Ve az kalsın, kule nöbetçisi sana ateş açacaktı. Son anda engelledik’ demişti. Bu fotoğrafı görünce aklıma o günler geldi” dedi

Fotoğraflar Cumhurbaşkanı'na takdim edilecek

Gazeteci Şenol Goncagül, zor şartlar içinde çektiği o fotoğrafları Aralık ayının sonunda Kırklareli’yi ziyaret etmesi beklenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e takdim edeceğini söyledi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler