YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'ün kurtarıcısından jet açıklama!
Abdullah Gül'ün Bayburt modeli ile başbakan olması beklenirken gözler o ilin milletvekiline çevrildi.
Abdullah Gül'ün kurtarıcısından jet açıklama!
07 Nisan 2014 / 14:27 Güncelleme: 07 Nisan 2014 / 14:26

Bayburt milletvekili Bünyamin Özbek'ten ''Bu aşamaya gelinirse hem Bayburt hem de bizler üzerimize düşeni yaparız. Bundan da onur duyarım” açıklaması geldi.

Köşk seçimine ilişkin “Başbakanımız Cumhurbaşkanı olduğu takdirde bir Başbakan görevi üstlenecek. Cumhurbaşkanı’mızın milletvekili olmaması hasebiyle hemen bu görevi üstlenmesinin söz konusu olmayacağını düşünüyorum” açıklamasını yapan Başbakan Yardımcısı İşler'in “Bayburt modeli”ni işaret etmesiyle gözler o ilin tek vekili olan AK Partili Bünyamin Özbek'e çevrildi.

Habertürk gazetesine konuşan Özbek, şunları söyledi: “Şu ana kadar Sayın Başbakan’dan ya da partimizin yetkili organlarından bana bu konuyla ilgili gelen bir şey yok. O nedenle konuşmam doğru olmaz. 2011 yılından beri Bayburt modeli konuşuluyor. Ancak partimizin bu konuda karar alması durumunda, Bayburt modeli olursa, hem partimizin hem Türkiye’nin istikrarı açısından çok önemli bir olay olacaktır. Bu aşamaya gelinirse hem Bayburt hem de bizler üzerimize düşeni yaparız. Bundan da onur duyarım.”

Bayburt modeli nedir?

Kulislerde konuşulan Bayburt formülüne göre, bir ilin milletvekillerini istifa ettirip yasa gereği o ilde seçime gidilmesi zorunlu hale getirilecek. Bu yolla, Abdullah Gül o ilden aday olacak ve milletvekili seçilip Meclis’e girecek. Ardından da Başbakanlık görevini devralacak. Bunun için de en uygun il tek milletvekiline sahip olan Bayburt. Bayburt Meclis’te tek milletvekili ile temsil ediliyor ve bu koltuk AK Parti’de. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’de de Erdoğan’ın milletvekilliği önündeki engel kaldırılmış, Siirt milletvekilleri istifa ettirilmiş ve 2003 Mart’ında seçim yapılmıştı. Siirt’ten aday olan Erdoğan, milletvekili olmuş, ardından Başbakanlık koltuğunu devralmıştı.

23:08
 // Ahmet
Parti ali babacanı tercih edebilir....
07 Nisan 2014 23:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler