YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'ün dinlendiği kesinleşti
Devlet zirvesinin kullandığı kripto telefonları dinleyen paralel örgütün Abdullah Gül'ü de Cumhurbaşkanlığı döneminde 2 yıl boyunca kayda aldığı kesinleşti. Bakan Işık, savcılığın incelemeyi sürdürdüğünü söyledi
Abdullah Gül'ün dinlendiği kesinleşti
06 Ekim 2014 / 07:24 Güncelleme: 06 Ekim 2014 / 07:26

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, paralel yapının örgütsel işbirliği içinde çok gizli görüşmeleri kriptolu telefonlara sızarak dinlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dinlendiği iddialarının kesinleştiğini ve konunun savcılığa iletildiğini kaydeden Işık, 'Şu anda Cumhuriyet savcılığı ciddi bir soruşturmayı yürütüyor. İnanıyorum ki kimin suçu varsa tek tek ortaya çıkartılır ve suçlular gereken cezayı alır' dedi.

Bir ülkenin en üst düzey yetkililerinin dinlenmesinin alenen casusluk ve vatana ihanet olduğunu vurgulayan Işık, 'İnanıyorum ki yargı bütün boyutlarıyla bu işi ortaya çıkaracak ve suçlular gereken cezayı alacak. Bir daha ülkede hiç kimse ama hiç kimse, hiçbir gerekçeyle devletin üst düzeyini dinlemeye cesaret dahi edemeyecek. Bu açıdan da biz kriptolu telefonların güvenlik mekanizmalarını çok dikkatle kurgulayarak oluşturmaya çalışıyoruz' ifadelerini kullandı.

Suç ortaklığı burada

Kriptolu telefon yazılımı oluşturulurken ciddi güvenlik açıkları bırakıldığına dikkati çeken Işık, dinlemenin güvenlik açıkları sayesinde mümkün hale geldiğini söyledi. 'Kriptoyu yazanların suç ortaklığı burada' diyen Işık, şunları söyledi:

Yazılımda sona gelindi

'Güvenlik açıklarını kullanarak bazı verileri elde edenler var, bir de dinleyenlerin verileri tekrar sese dönüştürüp anlamlı ifadeler haline getirme süreci var. Örgüt, burada ortaya çıkıyor. Kriptolu telefon yazılım çalışmaları bitmek üzere. Donanım çalışmaları da sürüyor. Bir aksilik olmazsa kriptolu telefonlar yılbaşından önce hazır olacak.'

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler