YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'den 'HSYK' yorumu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı.
Abdullah Gül'den 'HSYK' yorumu
03 Ocak 2014 / 20:45 Güncelleme: 03 Ocak 2014 / 22:04

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündemdeki yolsuzluk iddialarının üzerine sonuna kadar gidilmesi gerektiğini söyledi. Gül, “Yolsuzluklara hiçbir tölerans tanımamak lazım. Gayet açık bir şekilde üstüne gitmek ve vicdanları tatmin etmek gerekir. Gerçekten yolsuzluk varsa ortaya çıkarmak yoksa olmadığını ispat etmek gerekir. Burada prensipler çok önemli. Kuralların çok iyi konulması lazım. Kurallar yeteri kadar iyi değilse herkesi yolsuzluk yapmaya zorlar. Ne muhafazakarlık ne milliyetçilik ne de başka bir şey kuralları net koymazsan yolsuzluk yapmaya zorlar” dedi.

Habertürk TV'de canlı yayın konuğu olan Cumhurbaşkanı Gül, yolsuzluk konusunda son derece hassas olduğunu belirtti. Sayıştay’ın önemine dikkat çeken Gül, “Sayıştay’ın önemi her zaman ortaya çıkıyor. Sayıştay kanunu çıkarmak için çok telkinlerim oldu. Her noktada Sayıştay’a önem verdim. Dolayısıyla yolsuzlukla ilgili herhangi bir iddia varsa sonuna kadar gidilmesi aslında birinci önceliktir. Kim olursa olsun hepimiz için bu geçerli” diye konuştu.

Gül, “Ben hükümetin karşısına muhalefeti koyarım. Hükümetin karşısına herhangi bir kurumu koyamam. Olabilir bunun ismini siz nasıl söylerseniz söyleyin sivil örgüt deyin, kimisinin çeşitli güçleri olur, sınırları aşan, anayasa kurallarını aşan, devletin çalışma sistemini aşan işler yaparsa hükümetin görevi bunları ortaya çıkarmaktır. Ama bu hukuk düzeni içinde olur. Cumhurbaşkanı olarak burada ne yapabilirim ben. Dolayısıyla afaki kimsenin konuşmaması lazım” ifadelerini kullandı.

Devletin içinde farklı renklerin olabileceğine dikkat çeken Gül, “Böyle iddialar olabilir; politik inanç veya etnik şeyler olabilir. Prensip olarak buna müsaade edilmez, varsa hukuk devletidir burası, mücadele de hukuk yoludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan o kurumların şartlarını yerine getirebiliyorsa o kurumlarda çalışır. Ama bunlar dışarıda kalır, devlet işi söz konusu olduğunda bunlar asla burada bir motivasyon oluşturmaz herhangi bir dayanışma oluşturmaz. Bunun dışına çıkanlar varsa tabi ki bunları hukuk yoluyla ispatlanır ve gereği yapılır” diye konuştu.

HSYK yorumu

Önemli olanın AB üyesi bir ülke gibi olunması gerektiğini dile getiren Gül, ama o noktaya gelmek için bu reformlara hız vermek gerektiğini ifade etti. Gül, Avrupanın da çok kolay ulaşmadığını ve çok büyük acılar yaşandığını kaydetti. HSYK'nın yapısı üzerinde yapılması düşünülen değişiklik konusunda ise Gül, "Böyle bir çalışma var mı yok mu bilmiyorum. Doğrusu bilmiyorum. Önemli olan ne yapılacak. Yapılan, vaktiyle işbirliği içinde yapılmıştı. Epeyce AB kriterlerine uygun bir şekilde gerçekleşmiştir. Temel kriterleri bozmamak şartıyla bir şey yapılamaz diye bir şey diyemem." şeklinde konuştu.

Farklı farklı sebeplerden dolayı yargıdan şikayet edildiğini anlatan Gül, "Çok dikkat etmemiz, en çok korumaya mazhar, mecbur olduğumuz kurum yargıdır. Hukukun gerçekten üstünlüğünü, yargının verdiği kararların vicdanlarda yer edinebilmesi için yargının korunması gerekir. En başta buna kendilerinin dikkat etmesi gerekir." dedi.

Yargı mensupları, yargı kurum olarak çok daha hassas ve dikkatli olması gerektiğinin altını çizdiğini belirten Gül, "İlkeli bir bazda, prensipli bir şekilde baktığınızda, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı her şeyin başında gelir. Hepimiz ilkeli ve prensipli olmalıyız." diye konuştu.

Hatay'daki TIR konusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay'da yaşanan TIR olayına ilişkin, "Suriye’deki Türkmenlere yardım götüren bir TIR olduğunu söylediler. Bu çerçevede bakmak gerekir. Çeşitli güvenlik sebeplerinden dolayı sır çerçevesi içine giren devlet güvenliğini ilgilendiren bir şey.” dedi.

Habertürk televizyonunda canlı yayın konuğu olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Hatay’da savcılık emriyle jandarma tarafından durdurulan, ancak devlet sırrı gerekçesiyle aramasına müsaade edilmeyen TIR ile ilgili şunları söyledi; “Suriye'de olanlar Türkiye için de ciddi bir tehdit durumunda. Suriye’nin her yeri yıkıldı. Türkiye’ye de yakın yerlerde radikal gruplar ortaya çıktı. Suriye rejiminin havadan açılan saldırılara karşı ezilen ve kış kıyamette çok zor şartlarda kalan Türkmen gruplar var. Suriye’deki Türkmen gruplara yardım yapmak bizim borcumuzdur. Sadece Türkmenlere değil tüm Suriyelilere. Bu TIR meselesinin Suriye’deki Türkmenlere yardım götüren bir TIR olduğunu söylediler. Bu çerçevede bakmak gerekir. Çeşitli güvenlik sebeplerinden dolayı sır çerçevesi içine giren devlet güvenliğini ilgilendiren bir şey.”

Sıklıkla gündeme gelen genel af ile ilgili açıklama yapan Abdullah Gül, “Af kelimesi tehlikeli bir kelime. Bunlar bir kez ağza alınır bunun nereye gideceği belli olmaz. Bildiğim kadarıyla hükümet tarafından böyle bir çalışma görmedim” diye konuştu

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler