YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül: Özel mahkemelere ihtiyaç yok
Cumhurbaşkanı Gül, özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatini taşıdığını söyledi.
Abdullah Gül: Özel mahkemelere ihtiyaç yok
30 Ocak 2014 / 16:00 Güncelleme: 30 Ocak 2014 / 16:42

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Gül, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi'nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özel Yetkili Mahkemelere (ÖYM) yönelik bir soru üzerine, Gül, eski bir konunun tekrar gündeme geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:

"Özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Gördüğüm kadarıyla bunlarla ilgili adımlar atılmaya başlandı. Özel yetkili mahkemeler kaldırıldı. Şu an zaten yok. Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldırdık, ÖYM'ye çevirdik. Onlarda bazı davalar vardı. O davalar bitene kadar da görevleri devam etti.  Şimdi gördüğüm kadarıyla bu davalar da normal mahkemelere devredilecek. Tamamen özel mahkeme kalmayacak. Hükümetten gelen açıklamalar da gayet memnuniyet verici."

Bir gazetecinin, "kuvvetler ayrılığı konusundaki kaygıları" hatırlatması üzerine de Gül, "Hükümetin girişimiyle bu konu dondurulmuş vaziyette. Şu anda tartışmalar zaten kesildi" değerlendirmesini yaptı.

"Önümüzdeki engelleri kaldırın"

Cumhurbaşkanı Gül, "Yargının tam bağımsızlığına dair AB'nin kaygılarını nasıl yorumladığına" ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:

"Müzakere yapan bir ülkeyiz. Müzakere yapmak demek, AB hukukunu devralmak demektir. Yargı, temel hak ve özgürlükler... Yıllardır bu fasılları açalım da Türkiye'nin bu alandaki hukukunu ve standartlarını AB standartlarına biraz daha yaklaştıralım diye ısrarımıza rağmen ne yazık ki bu fasıllar hala açılamıyor. Biliyorsunuz o açıdan bir tezat var. Ben bu vesileyle bütün AB'li dostlarıma tekrar çağrıda bulunmak istiyorum; Önümüzdeki engelleri kaldırın. Bunlar zaten haksız engellerdir. Bu süreç teknik bir süreçtir. Bunlara siyasi blokaj uygulayan ülkelere de kendi aralarında sert çıkmaları lazım."

Son dönemde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Türkiye'ye geldiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya gideceğini, kendisinin Macaristan ile Danimarka ziyaretlerinin söz konusu olduğunu ve Romanya Cumhurbaşkanını Türkiye'de ağırlayacağını hatırlatan Gül, "En yoğun ilişkilerimiz, görüldüğü üzere AB ülkeleriyle. Müzakerelerin donması bizden kaynaklanmıyor. Bu, hiç kimse için iyi olmadı. Dondurulmuş yolları açın, biz de yolumuza devam edelim" diye konuştu.

AB'ye üyelik sürecinin Türkiye'ye hukuk ve yaşam kalitesi anlamında katkıları olduğunu kaydeden Gül, "Türk halkı reformların hep faydasını görmüştür. Bunlar sadece AB için yapılmıyor. Kendimizi daha mutlu, zengin kılmak, Türkiye’yi daha iyi hale getirmek için ısrarlıyız" dedi.

"İtalya'nın Türkiye'deki yatırımları az"

Cumhurbaşkanı Gül, Türk-İtalyan İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada ise İtalya'nın Türkiye'nin AB yolundaki çabalarını birçok Avrupa ülkesinden çok daha güçlü bir şekilde desteklediğini ve yeri geldiğinde Türkiye'nin adeta sözcülüğünü yaptığını ifade ederek, bu desteğin İtalya'nın 2014 yılının ikinci yarısında dönem başkanı olduğunda da devam edeceğine olan inancını dile getirdi. 

Türkiye'de 60 yıldır faaliyet gösteren İtalyan şirketler bulunduğunu ve bu kurumların Türkiye'nin geldiği noktayı çok iyi bilebileceğine dikkati çeken Gül, "550 milyar dolar civarında dışarıda yatırım yapan bir ülkenin Türkiye'de 4,5 milyar dolar yatırım yapması çok az" şeklinde konuştu.

İtalyan yatırımcıların en minimum riskleri Türkiye’de bulacağına işaret eden Gül, İtalyan iş dünyasına seslenerek Türkiye'deki fırsatları değerlendirmeleri çağrısında bulundu.

Enerji konusunun Türkiye için en önemli ve önde gelen alanlardan birisi olduğuna işaret eden Gül, şöyle devam etti:

"Aslında 'Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olursa nerede katkı sağlar?' diye yapılan çalışmalarda, enerjinin en önde gelen sektör olduğunu herkes bilmektedir. Bakmayın enerji faslının halen açılmamasına. Bu Avrupa Birliği içerisinde bir tezattır, bir çelişkidir. Eminim ki bütün dostlarımız bu konuyu konuşurken büyük bir mahcubiyet duyarlar. Ama enerji konusunda bugün bile Avrupa'nın güvenli bir şekilde farklı enerji kaynaklarına ulaşması Türkiye sayesinde olacaktır. 

Ziyarette, İtalyan iş dünyasının önemli aktörlerinin ilgisini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Gül, "Hepinizin daha çok kazanmasını istiyorum. Çünkü sizler kazandıkça ülkelerimiz kazanacaktır. Sizler büyüdükçe ülkelerimiz büyüyecektir, ülkelerin ekonomisi büyüyecektir" dedi.

Foruma, Cumhurbaşkanı Gül'ün İtalya ziyaretine katılan yaklaşık 180 Türk iş adamı ve İtalyan iş adamları katıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler