YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül için ‘yeni’ formül!
Abdullah Gül için ‘yeni’ formül!
06 Nisan 2014 09:36
Köşk senaryolarından biri şöyle: Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak, Gül’e bir ilde ara seçim yapılarak milletvekili seçilme yolu açılacak...

Türkiye yerel seçim tartışmaları bitmeden Ağustos’ta yapılacak Köşk seçimini tartışmaya başladı.

30 Mart seçimlerinde ortaya çıkan tablonun ardından Köşk seçimleri ile Genel seçimlerin birleştirilebileceği veya Köşk seçimlerinin hemen ardından bu sonbaharda erken seçime gidilebileceği iddiaları dillendirilirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki günkü açıklamalarıyla bu seçenekleri net bir şekilde gündemden düşürdü. Başkent kulisleri şimdi Erdoğan’ın çizdiği rota çerçevesinde Köşk senaryolarını tartışıyor.

İkili arasında Köşk adaylığı konusunda görüş ayrılığı çıkmayacağı tezine odaklı bu senaryoya göre, Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na aday olacak ve yerel seçim sonuçları baz alınarak yapılan hesaplamalar çerçevesinde 10 Ağustos’ta gerçekleştirilecek yüzde 51 oy şartı aranacak 1. turda Cumhurbaşkanı seçilecek. Erdoğan Köşk’e çıkarken, Gül’e ise Başbakanlık yolunun açılması için Anayasa’nın 78. maddesinin imkan tanıdığı “ara seçim” formülü devreye sokulacak. Anayasa’nın sözkonusu maddesi, genel seçimlere 1 yıldan daha az süre kalmış olsa dahi bir il’in veya seçim çevresinin TBMM’de üyesi kalmaması halinde, boşalmayı takip eden 90 günden sonraki ilk pazar günü ara seçim yapılmasını hükme bağlıyor. Bu noktada TBMM’de sadece AK Partili Bünyamin Özbek’letemsil edilen Bayburt, Gül’e milletvekilliği ve dolayısıyla Başbakanlık yolunu açacak il olarak öne çıkıyor. Senaryoya göre, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından Özbek’in milletvekilliğinden istifası yoluyla Bayburt için ara seçim gündeme getirilecek. Böylece Bayburt’un milletvekili olarak Gül’ün parlamentoya girmesi sağlanacak.

 

VATAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler