YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül Diyarbakır'da
Abdullah Gül Diyarbakır'da
30 Aralık 2010 12:40
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 günlük temaslarda bulunmak üzere ANA isimli uçak ile Diyarbakır'a indi.

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de Diyarbakır'a geldi. İlk olarak Valilik ve Garnizon Komutanlığı'nı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Gül, ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na geçecek.

Öğleden sonra Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunacak olan Gül, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'nü ziyaretinin ardından akşam, onuruna verilecek yemeğe katılacak.

DİYARBAKIRLILAR, GÜL'E BÜYÜK SEVGİ GÖSTERİLERİNDE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır'da büyük sevgi gösterileriyle ile karşılandı.

Havaalanındaki karşılama töreninin ardından apron girişinde bir süre ilköğretim okulu öğrencilerinden oluşan folklor ekibinin gösterisini izleyen Gül, daha sonra çocuklarla hatıra fotoğraf çektirdi. Ardından otomobile binen Cumhurbaşkanı Gül, havaalanı çıkışında kendisini karanfillerle karşılayan bir grup vatandaşın gösterdiği büyük ilgi üzerine araçtan inerek, onlarla sohbet etti.

Tekrar aracına binerek, Diyarbakır Valiliğine doğru hareket eden Gül'e yol boyunca toplanan vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu. Abdullah Gül de vatandaşların sevgi gösterilerine onları selamlayarak karşılık verdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, VALİLİĞİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır valiliğini ziyaretinde gazetecilerin ''mesaj'' taleplerine cevap vermedi ve ''Daha birçok fırsatlar olacak, konuşmalar yapacağım. Konuşmalarımda sizin beklediğiniz birçok fikrimi, düşüncemi, tartışılan konularla ilgili neler düşündüğümü paylaşacağım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Diyarbakır'daki temaslarına Valiliği ziyaret ederek başladı. Cumhurbaşkanı Gül'ü, valilik önünde toplanan vatandaşlar Türk bayraklarıyla karşıladı. Gül'e sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar ''Diyarbakır seninle gurur duyuyor'' diyerek tezahürat yaptılar. Cumhurbaşkanı Gül, kendisine gül atan vatandaşları el sallayarak selamladı.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Toprak, burada Gül'e, içkale surlarını ve Malabadi Köprüsü, Ulu Cami ve şehrin tarihi yerlerini gösteren iki ayrı tablo hediye etti.

Gül, Toprak'ın makamında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olduktan sonra Diyarbakır'ı ikinci kez ziyaret ettiğini söyledi. İlk ziyaretinin, Cumhurbaşkanı seçildikten hemen sonra bölge illerini kapsadığını ve kısa olduğunu hatırlatan Gül, 2010'un son günlerine rastlayan bu geziyi yapmayı uzun süredir arzu ettiğini belirtti. Gül, ''Bu ziyareti bir süre önce planlamıştık. Bugün de ikinci kez Diyarbakır'da olmaktan gerçekten büyük bir memnuniyet duyuyorum'' diye konuştu.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Havaalanından itibaren büyük bir coşkuyla, muhabbetle, sevgiyle beni karşılayan bütün Diyarbakırlı vatandaşlarımı ben de sevgiyle, muhabbetle kucaklıyorum ve hepsine çok çok teşekkür ediyorum. Diyarbakır, Türkiye'nin en önemli illerinden birisidir. Sadece Anadolu'nun değil, tarih boyunca bütün Ortadoğu'nun merkezi olmuş çok büyük bir medeniyet, ticaret ve kültür merkezidir burası... Bugün de aynı şekilde bu önemini devam ettirmektedir.

Şüphesiz ki bütün illerimizin bir kalkınma yarışı içerisinde olduğu bir dönemde Diyarbakır'ın da bir çok meselesi, sorunları vardır. Bütün bunları yakından bir kez daha görmek, bilmek için buradayım. 2 gün boyunca Diyarbakır'da olacağım ve geceyi burada geçireceğim. Bu süre içerisinde gerek vali beyden gerek belediye başkanından ille ilgili tüm bilgileri alacağım, bana brifingler verilecek, üniversiteyi ziyaret edeceğim, Diyarbakır'ın ileri gelenleriyle bir araya geleceğim ve çok daha yakından buranın sorunlarını göreceğim. Onun için gerçekten çok mutluyum.''

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, ''Buraya ikinci kez geliyorsunuz. Bir mesajınız olacak mı?'' demesi üzerine, ''Biliyorsunuz şimdi ayağımızın tozuyla buradayım. Daha birçok fırsatlar olacak, birçok konuşmalar yapacağım. Konuşmalarımda sizin beklediğiniz birçok fikrimi, düşüncelerimi, tartışılan konularla ilgili neler düşündüğümü paylaşacağım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, valilikten ayrılırken yerel kıyafetli iki çocukla hatıra fotoğrafı çektirdi. Çocuklar tarafından Gül'e çiçekler verildi. Gül, valilikten vatandaşların alkışları arasında uğurlandı.

Ziyarette Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, valilik ziyaretinin ardından Garnizon Komutanlığı'nı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ederek, temaslarını sürdürecek.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler