YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül, Abdullah Gül'le tanıştı
Abdullah Gül, Abdullah Gül'le tanıştı
08 Ağustos 2009 / 16:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bitlis'te Cemil Özgür Endüstri Meslek Lisesinin açılışını yaptı ve Bitlis Eren Üniversitesinin temelini attı.  


 ADAŞI İLE TANIŞTI
 
Okulu gezen Cumhurbaşkanı Gül'e, kendisiyle aynı adı taşıyan 15 yaşındaki 10. sınıf öğrencisi Abdullah Gül tanıştırıldı. Gül, yakından ilgilendiği öğrenciyle bir süre de sohbet etti.
 


Gül, adaşı olan öğrenciden, derslerine çok çalışmasını ve her alanda başarılı olmasını istedi. 


''ATATÜRK'ÜN ŞARK ÜNİVERSİTESİ ARZUSU''


 
Bitlis Eren Üniversitesi'nin de kente büyük katkısı olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin Bitlis ve bölgenin yalnızca eğitim değil, kültürel, sosyal, ekonomik hayatını değiştirmesi gerektiğini söyledi. Gül, üniversitenin her türlü kalkınmanın lokomotifi olacağını vurguladı.
 


Atatürk'ün ''Şark Üniversitesi'' arzusuna talip olan Bitlis Eren Üniversitesi'nin böylece büyük bir şeref ve sorumluluk aldığını dile getiren Gül, ''Bu kolay değil. Bunun en iyi şekilde yükselmesi, akademik kadroların en iyi şekilde oluşması ve üniversitenin kendisine en iyi misyonu dikkatli bir şekilde çizip, hedefini ona göre tespit edip bunu adım adım gerçekleştirmesini istiyoruz'' diye konuştu.
 


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da konuşmasında, şehirleri ve ülkeleri insanların yücelteceğini, Bitlis'in sahip olduğu potansiyeli yeniden hayata geçirecek temel unsurun da insan ve eğitim olduğunu belirterek, üniversitenin Bitlisliler ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.
 


Eğitimin her basamağındaki her hizmetin onurlu olduğunu dile getiren Çubukçu, üniversitenin öncelikle Bitlisliler tarafından sahiplenilmesini ve herkesin elinden gelen katkıyı yapmasını istedi.
 


Hükümet olarak ülkenin eğitim açısından kalkınması için her türlü çabayı gösterdiklerini anlatan Çubukçu, bu çabanın hayırseverler tarafından desteklenmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.
 


Üniversite sayesinde Bitlisli gençlerin kendi şehirlerinde eğitimlerine devam edebileceğini dile getiren Çubukçu, yüksek öğretim hem nitelik hem nicelik açısından ilerleme kaydetmesi için her türlü imkanı zorlayacaklarını vurguladı.
 


Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, üniversitenin, hem Atatürk'ün ''Şark Üniversitesi'' vasiyetinin yerine getirilmesi hem de Bitlis'in makus talihini yenmesi açısından dönüm noktası olacağını belirtti.
 


Üniversitenin yedi fakülte, yüksek okullar kompleksi, araştırma laboratuvarları, kapalı ve açık spor salonları, sosyal alanları kapsayacak şekilde planlandığını anlatan Doğru, 2 bin akademik personelin 15 bin öğrenciye eğitim vereceğini bildirdi.
 


Kurulacak teknopark ile yeni buluşların üretime yönelmesinin Bitlis ve ülke ekonomisinin gelişmesine aracı olacağını kaydeden Doğru, üniversitenin her yıl güçleneceğini ve Türkiye'nin aydınlık yarınlarını oluşturma açısından büyük önem taşıyacağını ifade etti.
 


Ahmet Eren de konuşmasında, törene katılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti.
 


Eren, ülkeyi geliştirecek insanların bu üniversiteden çıkacağına inandığını söyledi. 
Üniversitenin özellikle Ankara'nın doğusunda sıradan değil, sayılı bir üniversite olacağını dile getiren Eren, üniversitenin bölge halkı ve çevreyle bütünleşeceğini belirtti.
 


Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, Ahmet Eren ile platformdaki butona basarak, fen edebiyat fakülteleri binalarının temelini attı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler