YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdülkadir Selvi 'Alevi Paketi'nin içeriğini açıkladı
Abdülkadir Selvi 'Alevi Paketi'nin içeriğini açıkladı
29 Ocak 2015 11:09
Alevi Paketi'ne dair son gelişmeler, Abdülkadir Selvi'nin bugünkü yazısında yer aldı. İşte Cemevleri'nden Alevi dedelerine kadar, Hükümet'in Alevi açılımı...

Alevilerin taleplerine karşılık Hükümet tarafından hazırlanan Alevi-çözüm paketini görüşmek amacıyla önümüzdeki günlerde Hükümet ve Alevi dedeleri bir araya gelecek. Peki Hükümetin 'Alevi paketi'nde neler var? İşte cevabı...

Alevi paketi modeli

Ankara kulisleriyle ilgili sağlam istihbaratlarıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Alevi paketinin detaylarını yazdı. Hükümetin üzerinde çalıştığı 'Alevi paketi' modelini açıklayan Selvi, paketin hazırlanması esnasında zaman zaman gel-gitler yaşansa da daha önce yapılan Alevi çalıştayları ve hazırlatılan raporlar nedeniyle güçlü bir veri bankasının oluştuğunu belirtti.

Cemevlerinin statüsü

Selvi'nin verdiği bilgilere göre, hükümetin üzerinde çalıştığı Alevi açılımına göre, "Cemevlerinin statüsü özerk bir yapıya bırakılacak ve üst kurul tarzı bir yapılanma eğilimi ağır basacak; bu üst kurul da Alevi Federasyonlarının temsilcilerinin yer aldığı bir üst kurul olarak düşünülüyor. Cemevleri de bu yapı içinde faaliyet gösterecek. Cemevlerinin tanımı ise yine Aleviler tarafından yapılacak."

AB Bakanı Volkan Bozkır'a İspanya'da eşlik eden gazeteci ekibin arasında bulunan Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, ayrıca, İspanya'ya ve genel olarak Avrupa'ya dair gözlemlerini ele aldığı yazısında, özellikle Yunanistan'ın yeni başbakanı Çipras'ın Avrupa'da yarattığı endişeye vurgu yaptı, Türkiye'de de HDP'li Selahattin Demirtaş'ın bir 'Çipras' gibi sunulmaya çalışıldığını öne sürdü.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

(...)

Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde başlatılıp Başbakan Davutoğlu tarafından sürdürülen çözüm sürecinde, kapalı kapılar ardında çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Ben burada sürecin en az ilerleyen ayağına ilişkin son bilgileri paylaşmak istiyorum.

Bir süre önce çift ayaklı bir demokrasi paketinden söz etmiştim.

Bir ayağında çözüm süreci diğer ayağında ise Alevi paketinin yer aldığı bir çalışmaydı bu.

Çözüm süreci sessiz sedasız çok önemli bir ilerleme sağladı. Alevi paketine gelince onun için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Öncelikli olarak demokratikleşme paketinde çözüm süreci ile alevi açılımı bir birinden ayrılmış durumda. Müstakil paketler olarak çalışılıyor.

Alevi paketiyle ilgili olarak önümüzdeki günlerde Hükümet, dedelerle bir araya gelecek.

Alevi çözüm paketi

Bu vesile ile hükümetin üzerinde çalıştığı modele değinmek istiyorum. Tabi kimi zaman gel-gitler yaşansa da üzerinde çalışılan bir paket var. Ayrıca daha önce yapılan Alevi çalıştayları. Hazırlatılan raporlar nedeniyle güçlü bir veri bankası oluşmuş durumda. Dünyayı yeniden keşfetmenin anlamı yok. Zaman çözüm zamanı.

Hükümetin üzerinde çalıştığı Alevi açılımına göre, Cemevlerinin statüsü özerk bir yapıya bırakılıyor. Daha önce diyanetin ya da içişleri bakanlığının bünyesinde ya da kültür bakanlığına bağlı bir yapılanma üzerinde durulmuştum ama üst kurul tarzı bir yapılanma eğilimi ağır basıyor, Alevi Federasyonlarının temsilcilerinin yer aldığı bir üst kurul düşünülüyor. Cemevleri de bu yapı içinde faaliyet gösterecek. Cemevlerinin tanımı ise yine Aleviler tarafından yapılacak.

Dedelerin durumu

İkincisi ise sistem içine alınan Cemevlerinin statüsü ve dedelerin durumu. Cemevlerinin oluşturulacak özerk yapıyla bağlanması amaçlanıyor. Alevi Federasyonlarının temsilcilerinin yer aldığı Üst Kurul.

Bu yapı sadece temsil makamı olmayacak. Aynı şekilde Aleviliğin temel kaynaklarının ortaya çıkarılıp, Alevilik üzerine akademik çalışmalar ve araştırmaların yapılmasını sağlayacak. Üst Kurul bu tür çalışmaları finanse edecek.

Dedelerin maaşı durumu

Bu arada Cemevlerinin giderlerinin karşılanması ve dedelerin maaşı konusu da yine bu yapı üzerinden çözülecek.

Alevi paketi belki iktidara oy getirmeyecek. Hatta kantarın topuzunun kaçırıldığı gibi bir algı olursa iktidar kendi tabanı ile sorunlar yaşayacak.

Ancak Alevilik, aynen Kürt sorunu gibi bu ülkenin en güçlü fay hatlarından biri.

Gezi olayları fay hattında biriken enerjiyi yansıtan bir dizi eylemler zinciriydi. Bayburt hariç Türkiye’nin her tarafında eylem yaptı Aleviler. Bir anlamda Alevi kalkışmasına tanık olduk.

O nedenle Alevi meselesinin çözümüne oy kaygısıyla bakılmamalı. AK Parti Hacı Bektaş-ı Veli postnişinini Milletvekili adayı yapsa dahi Alevilerden oy alacağını sanmıyorum. Ama bu iş oy meselesi değil, ülkenin geleceğiyle ilgili bir konu. Bu işi ya şimdi çözeriz ya da ileride çok ağır bedeller ödeyerek çözmeye çalışırız.

Başarılı olur muyuz orasını bilemiyorum.

Alevi sorunun çözerken Sünnileri tedirgin etmeyelim şeklindeki bir kaygıyı anlıyorum. Kürt sorunu çözerken Türk sorunu, Alevi sorunun çözerken Sünni sorunu yaşamayalım.

Ancak Kürt sorunu çözülürken Türklerin bundan memnun olması da gösteriyor ki Alevi sorunu çözülürken Sünniler de bundan memnun olur.

Birinin felaketi diğerinin saadeti olmamalıdır.

Sünni din alimlerine büyük görev düşüyor

Alevi paketindeki direnci aşmak, hükümete empoze edilmek istenen kaygıları boşa çıkarmak için Sünni din alimlere büyük görev düşüyor. Bence hükümet Alevi sorunun çözümü için dedelerle toplanmak yerine Sünni din alimleriyle bir araya gelmeli. Onların Alevi sorunun çözümünün Sünni inanç sistemine bir zararı olmayacağını anlatması gerekiyor.

Alevilik denilince zihinlerde oluşan tabuları yıkmanın bir yolu da buradan geçiyor.

Başta Diyanet İşleri Başkanı olmak üzere Sünni din alimleriyle bir araya gelinmesi sürpriz olmaz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler