YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdülhamid’e yapılanlar Erdoğan’a da yapılıyor
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, "2. Abdülhamid’e yapılanlar Erdoğan’a da yapılıyor" dedi.
Abdülhamid’e yapılanlar Erdoğan’a da yapılıyor
10 Ocak 2014 / 22:33 Güncelleme: 10 Ocak 2014 / 22:33

31 Mart isyanı ile bugün oynanan oyunun aynı olduğunu belirten SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Geçmişte 2. Abdülhamid’e yapılan itibarsızlaştırma ve tahttan indirme senaryosu, bugün Başbakan Erdoğan’a karşı oynanıyor. Geçmişte yapılan Toros Tüneli, bugünün Marmaray ve 3. Köprüsü konumundadır. Hicaz demiryolları, bugünün hızlı treni, 3. Havalimanı özelliğindedir. Bugünkü şartlar o dönemle benzerlikler taşıyor” dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, zamanında Osmanlı Padişahı ikinci Abdülhamid’e yapılan “itibarsızlaştırma” operasyonunun bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yapıldığını söyledi.

Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, ikinci Abdülhamid’in dış borç almayan bir padişah olduğu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın da IMF’ye borcu sıfırladığına dikkati çekti.

Osmanlı Devleti’nin borç yükünden kurtulduğu yılların Abdülhamid döneminde olduğunu ifade eden Sofuoğlu, Başbakan Erdoğan’a yapılan muhalefetin aynısının geçmişte de yaşandığını söyledi.

2. Abdülhamid de borçları kapamıştı

Sofuoğlu, geçmişte yapılan Toros Tüneli, bugünün Marmaray ve üçüncü köprüsü konumunda olduğuna işaret ederek, “Hicaz demiryolları, bugünün hızlı treni ve üçüncü havaalanı özelliğine sahiptir. İkinci Abdülhamid döneminde Osmanlı’nın ödediği yaklaşık 300 milyon altın borcunu, bugün IMF’ye borcumuzun sıfırlanması olarak yorumlayabiliriz” diye konuştu.

İkinci Abdülhamid’in Mezopotamya petrollerinin Osmanlı Devleti üzerinden taşıması ve işletilmesi projesinin, bugünlerde Kuzey Irak ve İran’la yapılan enerji anlaşmalarına benzediğini anlatan Sofuoğlu, “31 Mart isyanı, İkinci Abdülhamid’e yapılan itibarsızlaştırma ve tahttan indirme operasyonudur. Bugün aynı senaryolar, Başbakan’a oynanıyor. IMF’ye olan borcun sıfırlanmasının ardından Gezi Parkı isyanı çıkmıştır. Bu, apaçık otoriteye yapılan bir isyandır. Adına ne derseniz deyin. Abdülhamid tahtan indirilmişti, AK Parti hükümeti de düşürülmek istendi” ifadesini kullandı.

“Bölgenin sermaye akışı engellenmek isteniliyor”

Prof. Dr. Sofuoğlu, İran ve diğer Ortadoğu ülkeleriyle yapılacak enerji anlaşmalarının Halk Bankası üzerinden sürdürülmesinin planlandığını ancak gündemdeki son olaylar nedeniyle Halk Bankası’nın devreden çıkarıldığına dikkati çekerek, “Halk Bankası’nın yerini ABD merkezli bir banka aldı. Bu hadiseler yaşanmasaydı söz konusu ticarette para akışı Türkiye üzerinden yapılacaktı. Aracı bir ülke ya da kuruluşa bağımlı kalmayacaktık. Enerji anlaşmalarında direkt taraf olacaktık” dedi.

Türkiye’nin bu süreçte büyük zararlar görebileceğini anlatan Sofuoğlu, “Nitekim Halk Bankası devreden çıkarıldı. Ortadoğu’dan sermaye çeken işadamları korkutuluyor. Bölgenin sermaye akışı engellenmek isteniliyor. Sürecin ipuçlarını bu şekilde görmek mümkün” diye konuştu.

 

AKİT

23:50
 // 17 ARALIK NATO OPERASYONU
Evet; önceki bir yorumumda, ''ERGENEKON'U KURTARMA OPERASYONU'' diye başlık atmıştım. Meğer çatı başlık, Nato Operasyonuymuş. Hükümet, kuduz virüsü bulaştırılmış bir cemaatle mücadele etmiyor, koskoca müttefiki ! olduğu Nato ile mücadele ediyor. Bu Nato'ya girdiğimizden beri, burnumuz pislikten kurtulmuyor... O oohoh! Kitap yazarım bundan kitap!...
10 Ocak 2014 23:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler