YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin Musul oyunu
Başta ABD olmak üzere, İran ve Irak, Türkiye’yi Musul operasyonunun dışında tutmak için her yola başvuruyor.
ABD'nin Musul oyunu
06 Ekim 2016 / 09:00 Güncelleme: 06 Ekim 2016 / 09:51

Suriye'de Fırat Kalkanı Operasyonu ile oyunu bozulan başta ABD olmak üzere İran ve Irak, Musul operasyonunda Türkiye'yi masanın dışında tutmak için her yolu deniyor. Etnik ve mezhep çatışması tehlikesine dikkati çekerek operasyona katılmak isteyen Ankara, diplomatik ayak oyunları ve sözde fetvalarla engellenmeye çalışılıyor.

Musul'un DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla yapılacak operasyon öncesinde ilk adımı Irak Meclisi attı. ABD ve İran askerinin üsleriyle varolduğu Irak'ta Türk askerini dışlama operasyonu başlatıldı. Irak Temsilciler Meclisi, DAEŞ'e karşı yerel güçleri eğiten Başika'daki Türk askerinin çekilmesini istedi.

İRAN'A SESSİZ KALIYORLAR

TSK, Başika'ya bölgedeki hakim güçlerin daveti üzerine intikal ederken, İran'ın Irak genelinde kurduğu 7 askeri istihbarat ofisi hiç bir yasal dayanağı ve daveti olmadan çalışmalarını sürdürüyor. Bağdat yönetimi bu durumu sadece izlemekle yetiniyor.

Şİİ İMAM DEVREYE SOKULDU

Türkiye'yi masanın dışında bırakmaya yönelik hamleler birbirini takip ediyor. ABD'nin 2003 sonrası Şii din adamı Sistani'ye karşı denge kurmak için bölgeye getirttiği ve koruma altına aldığı Şii dini merci Kasım el Tai de devreye sokuldu. el Tai'ye, Başika'daki askerimiz için “muharip Türk güçleriyle savaşma” konusunda “söz konusu güçlerle savaşmanın şer'i, ahlaki ve toplumsal olarak vacip olduğu” sözde fetvası verdirildi.

ABD BAŞİKA'DA ÜS KURMAK İSTİYOR

Yeni Şafak'a açıklama yapan Kürt kaynaklar, ABD'nin Başika'da üs kurmak için girişimlerde bulunduğunu ve fiziki çalışmalar için sahaya indiğini ifade etti. Geçtiğimiz hafta 22 kişilik ABD'li askeri danışmanın önce Musul barajı bölgesine gittiği ardından Başika'da üs kurmak için yer belirlediği öğrenildi.

ABD'Lİ KOMUTANDAN SKANDAL SÖZLER

Irak'ta Türkiye'yi dışlama kampanyasında ABD de rolünü oynuyor. DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun ABD'li sözcüsü Albay John Dorrian, “Irak topraklarında bulunan Türk ordusu, Irak hükümeti tarafından verilen resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir” iddiasıyla, Ankara'yı Musul operasyonunun dışında tutma mesajını açıkça verdi. Dorrian, Türk askerlerinin, Irak hükümetine DAEŞ ile mücadelesinde yardımcı olan ve destek veren uluslararası koalisyon güçlerinin içerisinde olmadığını söyledi.

SÖZDE DOST ATEŞİ

ABD uçakları, Musul operasyonu için hazırlıklarını sürdüren ve tamamı Sünni ve Musullu olan Haşdu'l Aşair'e bağlı güçleri vurdu. 20 kişinin öldüğü olayla ilgili açıklamada, koalisyon uçaklarının Sünni güçleri yanlışlıkla vurduğu iddia edildi.

Şii milisleri de devreye soktular

Musul harekatına katılmayacağı açıklanan Şii milisler de Türkiye'yi hedef aldı. Şii milis grubu Haşdi Şabi, Türkiye'yi Irak'ta “işgalci” olarak tanımladı ve çekilmemeleri durumunda DAEŞ'le savaştıkları gibi Türk Ordusu'yla da savaşacakları tehdidinde bulundu. 

Haşdi Şabi Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Irak'ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, IŞİD'le savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk Ordu güçlerine karşı da geliriz” ifadelerini kullandı.

Iraklı elçi çağrılıp uyarıldı

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el-Alevi, önceki gün Irak Meclisi'nde Türkiye aleyhine alınan karar nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Büyükelçi el-Alevi, Irak Meclisinin aldığı ve Türkiye'ye ağır suçlamalarda bulunan karar nedeniyle sabah 09.00 sularında bakanlığa çağrıldı. el-Alevi'ye Ankara'nın tepkisi iletildi.

 

YENİ ŞAFAK

kerkük-musul-suriye
 // murad
neden tutustular da türkiyeyı ıstemıyorlar orada! cunku mısakı mıllı ye gore oralar bızım..alavere dalavereye getırmıslerdı sımdı turkıye hak ıddıa edecek yerlesecek dıye korkuyorlar......
06 Ekim 2016 Perşembe 11:12
 // Vatansever
S adamdan kaclp türkiye'yi slglnlp canlnl kurtaran tukiyeyi birdakikada satan ABD köpekleri gün gelecek devran dönecek siz yine türkiyenin kucağına oturacakslnls ahada burayl yazlyorum...
06 Ekim 2016 10:44
 // Mutlu
Türkiye Fırat kalkanı'nı başlatıp, Musul'a da benzer şekilde müdahale edeceğini duyurduktan sonra herkesin birdenbire Musul'u kurtaracağı tuttu !Bugüne dek neredeydiniz?...
06 Ekim 2016 09:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler