YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''ABD'nin bıraktığı silahlar IŞİD'in eline geçti''
Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında ABD'nin Irak'ta bıraktığı silahların IŞİD'in eline geçtiğini söyledi.
''ABD'nin bıraktığı silahlar IŞİD'in eline geçti''
13 Eylül 2014 / 08:12 Güncelleme: 13 Eylül 2014 / 09:04

Başbakan Ahmet Davutoğlu canlı yayında Mustafa Karaalioğlu ve Hürriyet Gazetesi yazarı Akif Beki’nin sorularını cevapladı.

Irak'ta Maliki için çok eleştirildiklerini hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''O zaman Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın uyarıları, dünya önünde uyarılar yaptı. İçeride ne kadar eleştirildik. Kılıçdaroğlu, kalktı gitti Bağdat'a, Maliki'nin elini sıktı. Türkiye sırf bizi rahatsız etmek için. Ne oldu? Sonunda  Maliki'nin o politikaları, Irak ordusunun Musul'dan her şeyi bırakarak kaçmasına yol açtı.

Her şeyi bırakmanın önemi şu: bıraktığı şeyler IŞİD'in eline geçti. Bütün dost ülkelere muhalefeti destekleyelim derken, 'ya muhalefete giden silahlar başka ellere geçerse' diye haklı bir kaygı var. Ama şimdi Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahlar, külliyen, topluca en sofistike silahlar, IŞİD'in eline geçti. Burada, altını küremediğiniz zaman, problemi zamanında çözmediğiniz zaman bir sonraki döneme alacağınız tedbirin çıtası yükseliyor. Maalesef bugün böyle bir durumla karşı karşıyayız''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler