YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD‘li muhabir, o dehşeti anlattı
İsrail'in Gazze'de 4 çocuğu bir plajda oynarken öldürmesiyle ilgili yankılar sürerken, Avrupa Parlamentosu masum sivillerin kasti şekilde hedef alınmasının savaş suçu olduğunu belirtti. Öte yanan İsrail, 5 saatlik ateşkes kararının ihlal edildiğini öne sü
ABD‘li muhabir, o dehşeti anlattı
17 Temmuz 2014 / 23:25 Güncelleme: 17 Temmuz 2014 / 23:56

Akşam 4 gibi çektiğim fotoğrafları New York'a yollamak üzere sahildeki küçük otelime dönmüştüm ki yüksek sesli bir patlama duydum. Şöförüm ve ben ne olduğunu görmek için pencereye koştuk. Balıkçı limanındaki bir dalgakıranın üzerindeki küçük bir kulübe bir bomba veya füze tarafından vurulmuştu ve yanıyordu. Dumanların arasından yandaki kumsala doğru koşan genç bir oğlan belirdi.

Kameralarımı kapıp çelik yeleğimi ve kaskımı giydiğim sırada, diğer patlamadan yaklaşık 30 saniye sonra ikinci bir patlama oldu. Koştuğunu gördüğüm oğlan artık ölüydü, ötede oynayan diğer 3 çocukla birlikte kumda hareketsiz yatıyordu.

Kumsala yetiştiğim sırada ağır yeleğimle koşmaktan nefessiz kalmıştım. Duraksadım; açıktaki kumsala girmek riskliydi. İsrailin insansız hava aracının radarına takılan silüetimin İsrail'de bir yerdeki laptop ekranında nasıl göründüğünü düşünün: yelek ve kask gitmiş, silah gibi görünebilecek kameralar taşıyor. Eğer çocuklar öldürülüyorsa, beni ya da herhangi bir başkasını ne koruyabilir?

AP: Savaş suçu

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) siyasi gruplar tarafından hazırlanan, İsrail ile Filistin arasındaki şiddetin artmasına ilişkin ortak kararda, masum sivillerin kasti şekilde hedef alınmasının savaş suçu olduğu belirtildi.

AP Genel Kurulu'nda yapılan oylamada kabul edilen kararda, İsrail ve Filistin vatandaşlarının barış ve güvenlik içinde yaşamaya hakları bulunduğu kaydedilerek tüm tarafların uluslararası hukuka tam saygı göstermesine duyulan ihtiyaca dikkati çekildi.

AP'nin Gazze'de ve İsrail'in güneyindeki kritik durumdan duyduğu derin endişenin dile getirildiği belgede, çok sayıda kadın ve çocuğun da dahil olduğu sivil can kayıplarının yasının tutulduğu vurgulandı. Masum sivillerin kasti şekilde hedef alınmasının hiçbir gerekçesinin olamayacağı belirtilen kararda, bunun savaş suçu olduğuna işaret edildi.

Hamas ve diğer silahlı grupların Gazze’den İsrail’e yönelik roket atışını derhal kesmesinin, İsrail’in de Gazze’ye yönelik askeri harekatı durdurmasının istendiği kararda, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne mevcut krize gecikmeksizin uygun çözüm bulma çağrısı yapıldı.

Ana bölgesel aktörlerden, özellikle de Mısır ve Ürdün’den, durumu sakinleştirmeye yönelik çabaları sürdürmesini talep eden AP, Avrupa Birliği’nin (AB) adil ve kalıcı bir barışı sağlama amaçlı çabalarda daha aktif rol oynamasını istedi.

AP kararında, 1967 sınırları temelinde kurulacak ve Kudüs’ün başkent olacağı, İsrail’in güvenlik içinde, Filistin’in de bağımsız, demokratik, sınırdaş ve yaşayabilir olacağı iki devletli çözüme yönelik destek yinelendi.

İsrail'e havan topu atıldı iddiası

 İsrail güvenlik güçleri, Filistinli militanların Gazze'den 'üç havan topu atarak' beş saat süreli ateşkesi ihlâl ettiğini iddia etti.

Hamas ise şu ana kadar İsrail'in iddiasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Hamas ve İsrail, Gazzelilerin insani yardıma erişebilmesi için 5 saatlik ateşkes üzerinde anlaşmış ve ateşkes yerel saatle saat 10:00'da başlamıştı.

İsrail ordusu, ateşkes başlamadan önce herhangi bir ihlal durumunda 'anında' karşılık vereceğini söylemişti.

Ateşkesin ikinci saatinde İsrail'den gelen son açıklamada ise, "İsrail Silahlı Kuvvetleri ateşkese uysa da, Gazze'den atılan üç havan topu Eşkol Bölgesel Konseyi'ne isabet etmiştir" deniliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler