21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li isim açıkladı: Erdoğan'ı bu yüzden sevmiyorlar
ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey, Erdoğan'ın bağımsız hareket ettiği için ABD ve Avrupa tarafından sevilmediğini söyledi.
ABD'li isim açıkladı: Erdoğan'ı bu yüzden sevmiyorlar
15 Ağustos 2016 / 12:36 Güncelleme: 15 Ağustos 2016 / 12:48

ABD’nin en kıdemli diplomatları arasında sayılan ve 2008-2010 arasında ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan James Jeffrey, darbe girişimindeki emarelerin Gülen'i işaret ettiğine dikkat çekti.

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuşan Jeffrey, ABD'nin Türkiye'ye olan tavrına ilişkinse şunları söyledi:

"BATI, ERDOĞAN ARAPLAR GİBİ DEĞİL BİZİMLE ÇATIŞIYOR DİYOR"

Hiç önemli değil. Erdoğan Washington’da sevilmiyor. Erdoğan Avrupa’da da sevilmiyor. Otoriter görülüyor ve iyi bir oyuncu olmadığı düşüncesi hâkim. Batı daha önce Erdoğan’dan daha otoriter olan çok liderle muhatap oldu, olmaya da devam ediyor.

Ama fark şu; Suudlar, Mısırlılar – lisanımı maruz görün – her koşulda bize yaltaklanıyor. F-16’ları, müttefiklik ilişkilerini falan düşünerek bizimle aynı değerleri paylaşıyormuş gibi yapıyorlar.

Erdoğan ise bizimle çatışıyor, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor, dostumuz olmaya çalışmıyor.

"ERDOĞAN WASHINGTON'DA BU YÜZDEN SEVİLMİYOR"

Ondan daha otoriter liderler ise dostumuzmuş gibi poz yapmakta beis görmüyor. Çok yakın zamana kadar Putin bile böyle davranıyordu. Erdoğan Washington’da bu yüzden sevilmiyor. Biliyorum hiç adil bir durum değil.

"TÜRKLER BİZİ DİNLEMİYOR, AYLAR SÜREN MÜZAKERELER OLUYOR"

Mesele sadece Erdoğan mı yani?

Erdoğan’ın da ötesinde Washington’da genel olarak Türklerden hoşlanmama durumu da var. Türk ordusu çok zor, selam çakıp IŞİD’le savaşmaya gitmiyorlar, aylar süren müzakereler oluyor. Başka ülkeler ise 4 uçak gönderip DAEŞ’le savaşıyorum diyor. Aslında hiçbir şey yapmıyorlar ama olumlu puan alıyorlar.

EMARELER GÜLEN’İ İŞARET EDİYOR

15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşananları nasıl değerlendirdiniz?

Türkiye’de yaşanan trajediye ve içsavaşa yakın bir şeydi. Gerçekleşmediği için hepimiz memnun olmalıyız. Benim 1980’de yaşadığım darbeden de başka ülkelerde gerçekleşen darbelerden de çok farklıydı.

Zira tanık olduğumuz darbeler -iyi ya da kötü- dikkatle ve komuta birliği içinde planlanıp bir noktada demokrasiye dönüş hedefiyle gerçekleştirildi. Buradaysa darbecilerin motivasyonunun tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak demokratik sistemi yıkıp yerine gizli bir teşkilatı iktidara getirmeyi hedefledikleri açık.

Kimdir o gizli teşkilat? 

Hepimiz kesin kanıtları bekliyoruz ancak emarelerin çoğu Gülen hareketine işaret ediyor. Emareler darken de sadece Türk hükümetinin açıklamalarını kastetmiyorum. Bunu planlayanların askeri müesses nizamdan olmadığı ortada. Benim bildiğim kadarıyla Gülen hareketi ordu içine epey sızmıştı. Zaten polis ve yargıya aşırı şekilde sızmalar daha önce gerçekleşmişti. Bunlara Türkiye’de görev yaptığım yıllarda şahit oldum.

Özellikle Balyoz soruşturmasında, Hakan Fidan’ın ifadesi alınmaya çalışıldığında ve 2013’teki yolsuzluk davaları sırasında bu durumu tespit ettim. Türkiye’de bürokrasinin önemli bir bölümü Gülen cemaatinden sızmıştı ve sadakatleri devlete değil bu hareketeydi. 15 Temmuz’un arkasında Gülencilerin olma ihtimali yüksek ancak Türkiye’nin bunu yargı önünde kanıtlaması gerekiyor. İpi kimlerin çektiğini anlamak için daha çok bilgiye ihtiyacımız var.

Bu kalkışmada Fethullah Gülen’in şahsen rolü nedir sizce?

O sorunun da bugün hareketi gerçekten kimin yönetiği sorusunun da cevapları bende yok. Biliyorsunuz, hiç saydam olmayan bir hareketten bahsediyoruz, içine nüfuz etmek çok zor. Dolayısıyla da hepimizin kafasında yanıtlanmamış onlarca soru var.

 // Akman
Gülen teslim edilince foyaniz ortaya çıkacak elbet....
16 Ağustos 2016 04:04
 // vatan sever
Onun arkasında alemi islam var siz sevmeseniz neolur....
15 Ağustos 2016 16:28
lütfen cevap veriniz.hadi bakalım.
 // hursit dilaver
kemal bey 1 aydır almanyaya gitmedi.niye başarısız darbeden sonra almanlar da mı adam seçmeye başladı.FETÖ hakkında iddialara şunu da ekleyin. YENİASYA sahibi MEHMET KUTLULAR (babamın da arkadaşıdır)'IN KIZI 97LERDE BODRUMDA ESRAR/EROİN KOMASIYLA ÖLDÜ DENİLDİ.doğru muydu.yoksa nurcu gazete sahibine bir FETÖ KOMPLOSU MUYDU.artık eski defterleri karıştırmanın zamanı geldi. bir de denizde bogulan ALPASLAN IŞIKLI diye biri vardı.bunlar hakkında kitap yazmıştı. bu da mı kopmploya gitti....
15 Ağustos 2016 Pazartesi 15:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler