YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Türkiye'ye pişkin talep
Halkı isyana teşvik ederek Ukrayna'yı bölen ve Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin yolunu açan AB ve ABD, şimdi zararlarını Türkiye'ye ödetmeye çalışıyor
AB'den Türkiye'ye pişkin talep
22 Mart 2014 / 17:23 Güncelleme: 22 Mart 2014 / 17:24

AB, Rusya'ya karşı aldığı yaptırım kararlarına birliğe aday ülke Türkiye ve Sırbistan'ın da uymasını talep etti.

Batı dünyası Ukrayna'da uğradığı hezimete Türkiye'yi de ortak etmeye çalışıyor.  Yenişafak'ta yer alan habere göre Avrupa Birligi (AB), Rusya'ya karşı aldığı yaptırım kararlarının birliğe aday ülkeler tarafından da uygulanmasını talep etti. Rusya ve Ukraynalı 21 yöneticinin mal varlıklarının dondurulmasını kararlaştıran AB, bu kişilere seyahat kısıtlaması da getirdi.

AB, söz konusu yaptırımların Türkiye ve Sırbistan gibi birliğe aday ülkeler tarafından da uygulanmasını talep etti. Bu çerçevede aday ülkelere yapılan tebligatta, 21 kişinin isimleri bildirilerek, bu kişilerin mal varlıklarının tespit edilmesi, dondurulması ve Ukrayna hazinesine iadesi konusunda harekete geçilmesi istendi.

Moskova'dan misilleme

AB devlet başkanları toplantısı sonrasında bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Avrupa Birliği'nin AB'ye girişi yasaklanan ve Avrupa bankalarındaki banka hesaplarının dondurulması gereken Rus ve Ukraynalıların listesinin 33 kişiye kadar genişletilmesi kararı aldığını belirtti.

Karşı atağa geçen Moskova da ABD'nin bazı Ruslara yönelik yaptırımları üzerine dokuz ABD vatandaşının ülkeye girişini yasakladı ve mal varlıklarını dondurdu. Rusya'nın yaptırım uygulayacağı kişiler arasında ABD Başkanı Obama'nın Danışmanları ile ABD Kongre üyesi senatörler bulunuyor.

Adı resmen değişti

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın ismi de resmi olarak değiştirildi. Kırım yeni ismi 'Kırım Cumhuriyeti Devlet Konseyi' oldu. Kırım Meclisi, 16 Aralık'ta yapılan referandumdan sonra adını değiştirme kararı almış, önceki gün parlamentonun isim levhaları sökülmüştü.

Yaptırımlarla dalga geçti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD yaptırıma maruz kalan Bank Rossiya bankasında hesap açacağını söyledi. Putin, 'Anladığım kadarıyla bu orta ölçekli bir banka. Şahsen bu bankada bir hesabım yok, ancak Pazartesi günü mutlaka hesap açtıracağım' dedi.

Kırım Savcısı Japonların yıldızı oldu

Kırım Cumhuriyeti Savcısı Natalya Poklonskaya Japon internet kullanıcıları arasında ün saldı. Akmescit'teki konuşması YouTube'dan kısa sürede 250 bin kişi tarafından seyredilen 33 yaşındaki savcının bu popülerliği kazanmasının nedeni, onun Anime karakterine çok benzemesinden kaynaklanıyor.

Donetskliler de referandum istiyor

Ukrayna'ya bağlı Özerk Kırım Cumhuriyeti'nin Rusya'ya bağlanmasının ardından ülkenin doğusundaki Donetsk şehrindeki Rusya yanlısı gruplar da referandum için imza toplamaya başladı. Etnik Rus nüfusun yoğun olduğu Donetsk şehri ikiye bölünmüş durumda. Kırım'da olduğu gibi referandum isteyen Ruslar hemen hemen her gün miting düzenleyerek halkı ikna etmeye çalışıyor.

ne zaman CHP iktidar olrsa,dediğiniz yapılır.
 // hursit dilaver
bunlar CHP iktidarı mı var sanıyorlar yahu.. bu kadar tantanayla galiba iktidara geldi sandılar.hiç şüphe etmeyin anında dediklerini yerine getirirler. ama bilmezler ki, turkiyeye turist rusya ve ukraynadan geliyor.gaz ordan geliyor. domates,sogan oraya satılıyor.hangi hakla ambargo istiyor yahu.. hadi sarıgul istanbulu alırsa istanbula rus turist sokmasın. ama biz antalyada rusları bekliyoruz kardeşim.BUNLAR BU AMBARGO İÇİN YENİ BİR GEZİ DAHA YAPARLAR. AMAN DİKKATİÇLERİNDE KALDI ÇUNKU......
23 Mart 2014 Pazar 10:26
ab ülkesi değilizki
 // ab ülkesi değilizki
ab ülkesi değilizki bize ne karışmayız biz...
22 Mart 2014 Cumartesi 18:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler