YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Türkiye'ye büyük övgü
19-20 Aralık'taki AB Zirvesi'nin taslak metninde "AB Konseyi, Türkiye'de reformlar alanında sağlanan önemli ilerlemeyi memnuniyetle karşılar" ifadesine yer verildi. Metinde "Türkiye önemli bir ortak" denildi
AB'den Türkiye'ye büyük övgü
13 Aralık 2013 / 11:35 Güncelleme: 13 Aralık 2013 / 15:29

Avrupa Birliği'nin (AB), 19-20 Aralık'ta yapacağı zirvenin taslak sonuç bildirisinde, Türkiye'ye ilişkin dengeli ve olumlu ifadeler yer alıyor.

"AB Konseyi, Türkiye'de reformlar alanında sağlanan önemli ilerlemeyi memnuniyetle karşılar" ifadesine yer verilen belgede, Türk hükümeti tarafından başlatılan barış sürecinin AB tarafından güçlü şekilde desteklendiği belirtilerek, "AB Konseyi, bu inisiyatifin terörizmi sona erdireceğini, Kürt sorununa siyasi çözümün önünü açacağını ve bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasını kolaylaştıracağını umuyor" deniliyor. '

Refaha katkı yapan aday

Belgede AB'nin Türkiye'yle ilişkilere verdiği önemin altı çizilerek, "Türkiye, dinamik ekonomisiyle tüm Avrupa kıtasının refahına değerli katkı yapan bir aday ülke ve AB için önemli bir ortaktır" deniliyor.

Taslak belgede, son olarak kabul edilen demokratikleşme paketinin de daha fazla olumlu reform olasılığı için umut verdiği belirtiliyor.

Belgede, Türkiye'nin bölgesel rolünün ve stratejik konumunun önemine vurgu yapılarak, "AB Konseyi, bu bağlamda, ortak çıkarın bulunduğu dış politika konularında daha fazla diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesinin öneminin altını çizer" denildi.

AB taslak belgesinde, Türkiye'nin Suriye konusunda izlediği politika, özellikle de insani yardım konusunda takındığı tavır övülürken, AB ile Türkiye arasında, terörle mücadele konusunda oluşturulan aktif diyalogdan duyulan memnuniyet ifade edildi.

PKK'nın AB'nin terör listesinde olduğunun hatırlatıldığı taslak bildiride, AB bildiri taslağında, "kolluk güçlerinin göstericilere karşı uyguladığı aşırı gücün ele alınması ve etkili şekilde soruşturulması gerektiği" de kaydedildi. Taslak belgeye son halinin, salı günü toplanacak olan Genel İşler Konseyi'nde AB dışişleri bakanl

Fasıl desteği artıyor

AB Zirvesi öncesinde, 23 numaralı "Yargı ve Temel Haklar" ve 24 numaralı "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" fasıllarının açılmasına destek veren ülke sayısı 20'yi aştı.

Sonuç bildirisinde, aralarında İsveç, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa'nın da yer aldığı çok sayıda ülke bu iki fasılla ilgili mesaj verilmesinden yana tavır takındı. Görüşmelerde, sayıları 4-5'i aşmayan ülke beklemede kalmayı tercih ederken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bu fasıllara ilişkin vurgu yapılmasını engelliyor. GKRY'ye net destek veren tek ülkenin de Yunanistan olduğu belirtildi.

Biz AB'ye girmiyoruz, AB sizi TÜRKİYE'ye BEKLERİZ !
 // Mühr-ü Süleyman
Tamam, anladık, TÜRKİYE'ye girmak istiyorsunuz, ne var bunda utanıp sıkılacak yağ çekip durmayın, bizde bir söz vardır
"Dürüst ol, Mert ol, CANIMI YE"
Eveleyip gevelemeyin, yapın müracaatınızı, gönderin Dilekçenizi TC Başbakanlığına. AB olarak topunuzun Türkiye'ye girmesi için RTE'yi bizzat ziyaretle, rica edeceğim, SÖZ
Sizi, birkaç dakika içerisinde Türkiye'ye Aday Ülke statüsüne, bir kaç saat sonrasında da TAM ÜYELİĞE Kabul edeceğiz
Yok ö'le hazım süreciymiş, yok bunlar Hristiyanmış...
14 Aralık 2013 Cumartesi 00:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler