YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Türkiye'te kritik ziyaret
Sığınmacı krizinde varılan anlaşma Türkiye ile AB arasında bahar havası oluşturdu. 23 Nisan’da Almanya Başbakanı Merkel, AB Konsey Başkanı Tusk ve AB Komisyon Başkan Yardımcısı Timmermans Türkiye’de olacak.
AB'den Türkiye'te kritik ziyaret
16 Nisan 2016 / 04:15 Güncelleme: 16 Nisan 2016 / 09:35

18 Mart’ta Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında sığınmacılara yönelik anlaşmanın imzalanmasının ardından ilişkilerdeki “bahar havası” sürüyor. Türkiye, AB’den peş peşe üst düzey konuğu ağırlayacak.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, 23 Nisan Cumartesi günü Gaziantep’te olacak; Suriyeli sığınmacılara yönelik çalışmaları yerinde inceleyecek.

Bu ziyaret, Türkiye’nin vize serbestisi yol haritasında geldiği nokta açısından da kritik önem taşıyor. Çünkü 4 Mayıs’ta AB Komisyonu, Avrupa Konseyi’ne vize serbestisi kararı alması için üçüncü ve son vize raporunu sunacak.

Bu ziyarette, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar Euro’nun bir bölümünü Türkiye’ye aktarması bekleniyor.

3 BAKAN VE 5 KOMİSERLE MİNİ ZİRVE

25-26 Nisan tarihleri arasında Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı yapılacak. 25 Nisan’da İstanbul’da, 26 Nisan’da da Ankara’da gerçekleştirilecek zirveye, AB’nin Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Ekonomiden ve Gümrük Birliği’nden sorumlu Komiser Pierre Moskovici, Ticaretten Sorumlu Komiser Cecilia Malmström, Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Komiser Carlos Moedas, Rekabetten Sorumlu Komiser Margrethe Vestager katılacak.

Türk heyetinde ise AB Bakanı Volkan Bozkır, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yer alacak. İstanbul’da AB ve Türk iş dünyasının katılacağı, Gümrük Birliği’nin yenilenmesi, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasına Türkiye’nin dahil edilmesi ve karşılıklı yatırımların ele alınacağı bir toplantı düzenlenecek.

KİLİS ZİYARETİ YOK

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 17 Nisan’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Kilis’e gidecekti. İkili, nüfusundan fazla sığınmacı barındıran Kilis’te kampları gezecekti. Program Kilis’teki güvenlik sorunları nedeniyle ertelenmişti. Almanya Şansölyesi Merkel, 23 Nisan’da Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ve Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans ile Gaziantep’te temaslarda bulunacak.

 

HABERTÜRK

Müslüman
 // MMOM
Müslüman, hastaysan doktora git ve ilaç kullan yinede Tevekkülü Allah (C.C.) a bırakmak için Kuran-ı Kerim de geçen Şifa ayetlerini okumayı adet haline getir....
16 Nisan 2016 Cumartesi 21:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler