YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den dış politikaya övgü
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton: Türkiye son dönemde daha etkili dış politika izleyem başladı.
AB'den dış politikaya övgü
12 Temmuz 2010 / 16:49 Güncelleme: 12 Temmuz 2010 / 16:57

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Türkiye'nin son dönemde daha etkili dış politika izlemeye başladığını belirterek, AB'nin Türkiye'nin bölgesinde artan önemini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Ashton, yarın kendisinin de katılımıyla İstanbul'da yapılacak Türkiye-AB bakanlar düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye son dönemde daha etkili dış politika izlemeye başladı. Türkiye'nin bölgesinde daha da artan önemini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu kapsamda AB ve Türkiye'nin bölgedeki işbirliğini hangi yollarla güçlendirebileceğimizi araştıracağız" ifadesini kullandı.

AB Komisyonu'nun genişlemeden ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ise yarınki siyasi diyalog toplantısında "Türkiye'nin AB üyelik perspektifini ve genişleme sürecinin devamını teyit edeceklerini" bildirdi.

"Türkiye gerekli şartları karşılarsa umarım bu yıl yeni fasıllar açabiliriz" diyen Füle, Türkiye'nin gerçekleştirdiği reformların AB üyelik sürecinin "motoru" olduğunu belirtti.

Füle, AB Komisyonu'nun yapacağı yeni reformlarda Türkiye'yi desteklemeye devam edeceğini dile getirdi.

Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, AB adına Ashton ve Füle'nin katılımıyla Türkiye-AB ilişkilerinin kapsamlı olarak ele alınacağı yarınki toplantıda bölgesel ve uluslararası konularda işbirliği imkanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak. AA
 

nasrettin hoca hesabı...
 // ibrahim çelikoğlu
Önce dövüyorlar,İsraile dokuz kişiyi öldürtüyor hizaya çekiyor,sonrada "aferin"adam olacaksınız diyorlar.Bide Bağış çıktı ortaya.Tamam herşey yolunda.AB ilişkilerini kapsamlı ele alma zamanı geldi.Kandıra kandıra ilişki.Sonu nereye varır?Bilmiyoruz.Kötütünün kokusunu alıyor burnumuzu tutuyoruz......
12 Temmuz 2010 21:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler