YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den çözüm sürecine destek
AB'den çözüm sürecine destek
23 Mayıs 2013 20:34
Avrupa Birliği, terörün sonlandırılmasına yönelik yürütülen çözüm sürecine destek verdi.

Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Herman Van Rompuy, çözüm sürecinden dolayı Başbakan Erdoğan'ı "Cesaretinden ve vizyonundan ötürü teşekkür ve tebrik" ettiğini dile getirdi.

Rompuy, "Özellikle terör tehdidini bertaraf etme noktasında gösterdiği kararlılığı ve atmış olduğu adımları çok yakından takip ediyoruz. Şimdiye kadar çok fazla hayata mal olmuş bu çatışmanın sonlandırılması açısından bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz ve AB olarak sizleri destekliyoruz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüştükten sonra Başbakanlık Merkez Bina'da ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Rompuy, hem çözüm sürecine destek verdi. Hem de Suriye konusunda Türkiye'yi desteklediklerini ifade etti.

"Yeni anayasa bizi heyecanlandırıyor"

Rompuy, basın toplantısındaki konuşmasında "Yakın zamanda 2010'dan bu yana ilk defa olmak üzere müzakere fasıllarının yakın zamanda tekrar açılmasını görmek istediğimizi ifade etmiş bulunuyoruz. Türkiye'nin reform çalışmalarını büyük takdirle karşılıyoruz. Yargı reformu alanındaki ilerlemeler geniş kapsamlı çalışmalar bizleri çok memnun ediyor. Özellikle anayasanın yeniden yazılması sürecindeki ilerlemeler bizleri heyecanlandırıyor." dedi.

"Vize muafiyeti öncelikli gündem maddemiz"

AB'nin temel hak ve özgürlüklere çok önem atfettiğini, ifade özgürlüğünü çok önemsediğini dile getiren AB Konseyi Başkanı "Vize muafiyeti öncelikli gündem maddemizdir. Toplumlarımızı birbirine yaklaştıracak bu adımın ivedilikle atılması gerektiğine inanıyoruz. İlişkilerimize yeni ve görülmemiş bir ivme kazandıracağına inancımız tamdır." dedi. Rompuy ayrıca "Şundan hiç şüphem yok ki Türkiye'nin Geri Kabul Anlaşması'na imza atması AB'nin de bu anlamda daha hızlı ilerlemesine yol açacaktır. Vize muafiyetine ilişkin daha önce belirlenmiş yol haritasının çok daha rahatlıkla takip edilmesine imkan verecektir." diye ekledi.

Ardından çözüm sürecine değinen AB Konseyi Başkanı, Başbakan Erdoğan'ı "cesaretinden ve vizyonundan ötürü teşekkür ve tebrik" ettiğini dile getirdi. Rompuy, "Özellikle terör tehdidini bertaraf etme noktasında gösterdiği kararlılığı ve atmış olduğu adımları çok yakından takip ediyoruz. Şimdiye kadar çok fazla hayata mal olmuş bu çatışmanın sonlandırılması açısından bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz ve AB olarak sizleri destekliyoruz." dedi.

"Türkiye'nin katkıları yadsınamaz"

Rompuy ayrıca Suriye'de yaşananlara ilişkin de değerlendirmede bulunarak, Türkiye'yi övdü: "Türkiye, AB için çok anahtar öneme haiz stratejik bir ortaktır. Türkiye'nin kendi geniş coğrafyası içerisindeki konumunu her zaman takdire şayandır ve daha da net bir biçimde anlaşılmalıdır. Biz politika konularında özellikle ortak çıkar alanlarımızda Kuzey Afrika'daki gelişmeler Ortadoğu'daki olaylar Körfez ülkeleri, Batı Balkanlar, Afganistan, Pakistan, Güney Kafkasya ve Afrika Boynuzu'ndaki gelişmelerde Türkiye'nin politika katkıları asla yadsınamaz."

"AB, Suriye konusunda Türkiye'nin yanında"

Erdoğan ile görüşmelerinde Suriye'yi derinden etkileyen bu kriz hakkında da fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Herman Rompuy, "Muhtemel bir çözümü nasıl geliştireceğimiz konusunda fikir teatisinde bulunduk.

Türkiye bu trajedinin etkilerini çok yakından hissemekte. Suriye'den kaçan mültecilere kapılarını ardına kadar açmış bir ülkeden bahsediyoruz. Türkiye siyasi bir çözümün bulunabilmesi için elinden gelen her türlü çabayı sarf etmiştir. AB Cenevre Görüşmeleri'nin yeniden başlatılmasına bir noktada elinden gelen her katkıyı sağlamaya hazırdır. Bu fırsattan istifade ederek bizlere sağlamış olduğu destek ve cömertlikten dolayı teşekkür etmek istiyorum.

AB olarak olarak Reyhanlı'daki korkunç saldırıyı da kınıyoruz. Türkiye'nin bu bağlamda Suriye'ye kapılarını açmış olmasından dolayı ödediği büyük bedele tanıklık ediyoruz. AB ve vatandaşları, Türkiye'nin yanında olacaktır. Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tüm ortaklarımız, tüm paydaşlarımız, tüm müttefiklerimizle birlikte Suriye'de barış ve istikrarın tekrar tesis edilebilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı sarf etmeye hazırız. İnsani yardım ve yeniden inşa, ihtiyaçların giderilmesi noktasında AB her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır." değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs konusunda destek

Rompuy ayrıca Kıbrıs sorununun da çok geniş kapsamlı çözümüne ilişkin desteklerinin süreceğini belirterek "Bu sorunun BM çerçevesi içerisinde Konsey kararlarına doğrudan atıfta bulunarak çözülmesinden yanayız. Bu konuda Türkiye'nin yanındayız." dedi.

Liderler zirvesi soruldu

Ardından konuk başkana Türkiye'nin liderler zirvesine katılamamasına ilişkin şöyle bir soru yöneltildi: "Türkiye Sarkozy ve Merkel döneminden dolayı AB Liderler Zirvesi'ne gözlemci olarak bile katılamıyor. Acaba AB önemli bir kurumunun başındaki isim olarak bu konuda bir adım atmayı düşünüyor musunuz?"

AB Konseyi Başkanı da buna cevaben "Şunun bilincindeyim; sanırım 2004'ten beri böyle bir imkan tasarlanmamış. Benim yaptığım ise şu: Çeşitli formüller arayışındayım. Bir şekilde öyle ya da böyle 2004 yılındaki bu uygulamaları değiştirmek. Nasıl bir format oluşturabileceğimizi söylemek için çok erken. Ama ben belli temasların çok üst düzeyde gerçekleştirilmesine önem veriyorum. AB liderleri ile katılım müzakerelerini gerçekleştiren ülkeler arasında bir irtibat kurulmasının önemine inanıyorum. Türkiye bu ülkelerin en başında geliyor. Başbakanın en kısa zamanda Brüksel'e gelebilmesini umut ediyorum. Yalnızca Avrupa Komisyonu Başkanı ile görüşmeler yapmasını değil, Avrupa Konseyi Başkanı ve Avrupa Parlamentosu Başkanı ile görüşmesini ve bu sorunun çözülmesini ümit ediyorum." şeklinde konuştu.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler