YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye'ye övgü
ABD'nin Adana İkinci Konsolosu Babb, Türkiye'nin herkes için bir model ülke olabileceğini söyledi.
ABD'den Türkiye'ye övgü
10 Mart 2011 / 21:51 Güncelleme: 10 Mart 2011 / 22:01

ABD'nin Adana İkinci Konsolosu ve Siyasi ve Ekonomik İşler Müdürü Joseph R. Babb, ''Türkiye bizim müttefikimiz ve Türkiye'nin halihazırda Ortadoğu'da meydana gelen bu kargaşa içinde de herkes için bir model ülke olabileceğini düşünüyoruz'' dedi.

Joseph R. Babb, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'u ziyaret etti.

Eylül ayında Türkiye'de göreve başladığını belirten Babb, bu dönemde ABD Başkanı Barack Obama'nın dünya genelinde 5 yıl içinde ABD'nin ihracatını ikiye katlamak gerektiğini söylediğini anımsattı. Babb, şöyle devam etti:

''Aynı zamanda Türk hükümeti de her iki ülke arasındaki hem ticaretin hem de ihracatın artırılması yönünde açıklamalarda bulundu. Türk iş adamları arasında ticaret hacmini geliştirmek için bizlere de görev verildi. O nedenle ben zamanımın çoğunu ticaret ve sanayi odalarında iş adamları ile geçiriyorum. Her iki ülkenin ticaretlerini geliştirme imkanlarını, fırsatlarını araştırıyorum. Her iki ülke uzun zamandan beri dost ve müttefik ülkeler. Birçok alanda işbirliği yapmamıza rağmen bu ticari alandaki işbirliğimiz maalesef arzu edilen seviyede değil. Bu konuyu da düzeltmek için programlar uyguluyoruz.''

Bir gazetecinin Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin sorusu üzerine de Babb, ''Üyelik sürecinin yavaş gitmekte olduğunu söyleyebilirim. Türkiye'nin AB'ye üye olmasını kuvvetli bir şekilde destekliyoruz. Açık bir şekilde görüşlerimizi ifade ediyoruz. Ben iki Avrupa ülkesinde görev yaptım; İspanya ve Litvanya'da. Elçilikteki sorumluluğum gereği ABD'nin Türkiye'nin AB'ye giriş süreciyle ilgili görüşlerini, oradaki hükümet yetkililerine sürekli verdim. Yine AB ülkelerine, dostlarımıza biz Türkiye'nin üye olarak kabul edilmesi konusundaki görüşlerimizi sürekli bildireceğiz. Ve desteklerimizi de bildireceğiz'' diye konuştu.

Türkiye'de atılan demokratik adımları nasıl değerlendirdiği sorulan Babb, ''Biz Türkiye'yi sürekli işleyen bir demokrasi olarak görüyoruz. Türkiye bizim müttefikimiz ve Türkiye'nin halihazırda Ortadoğu'da meydana gelen bu kargaşa içinde de herkes için bir model ülke olabileceğini düşünüyoruz'' dedi.

Hasan Hüseyin Erkoç da ABD'nin Türkiye'nin en önde gelen müttefiki olduğunu söyledi.

''Ama geçmişten gelen ilişkileri baktığımızda ABD ile Türkiye'nin ticari bağlantıları çok istediğimiz düzeyde değil'' diyen Erkoç, ABD'nin ithalatı içinde Türkiye'nin 46. sırada yer almasının, bu alanda daha çok işbirliği yapılmasının gerekliliğini ortaya koyduğunu dile getirdi. Erkoç, ''Bu anlamda Türkiye artık önümüzdeki yıllar hedefi için 500 milyar dolar ihracat hedefleyen bir ülke. Yakın pazarlara, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlığının Türkiye'ye stratejik konum itibarıyla bölgede önemli bir görev verdiğinin farkındayız. Ticaret anlamında, teknoloji anlamında ve diğer alanlarda ABD ile işbirliği geliştirmek düşüncesinde ve arzusundayız. Bu anlamda her iki ülke yetkililerine düşecek görevler olduğuna inanıyoruz'' dedi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler