YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Kandil'e skandal faks!
Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, bugün köşesinde ilginç bir detaya yer verdi. Selvi, çözüm süreci öncesi ABD'nin Kandil'e faks gönderdiğini açıkladı.
ABD'den Kandil'e skandal faks!
21 Ekim 2014 / 10:44 Güncelleme: 21 Ekim 2014 / 10:55

İşte Selvi'nin yazısından o bölüm:

Çözüm süreci başlarında Kandil'e ABD İstihbaratından önemli bir faks metni ulaşıyor.

PKK ile 'uzun metrajlı ilişkisi' olan ABD'li yetkili, 'Çözüm sürecinde Türkiye Cumhuriyeti sizi aldatabilir. Biz de devrede olalım, sizin haklarınızı koruyalım' diyor.
 
Oslo ve Habur vakası ile kesintiye uğrayan çözüm sürecinden önce, henüz PKK ile çatışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği günlerde hükümetten bir bakana, 'Aracı olmak isteyen ülkeler var mı?' diye sormuştum. 'İngilizler çok hevesli' demişti. Oslo sürecinde üçüncü taraflardan biri İngilizlerdi. O süreç başarısız oldu. Uzun süre çözüm sürecini gündeme getirmek mümkün olmadı. Kanlı bir dönem yaşandı. Ta ki, üçüncü ülkeler devreye sokulmadan, adına, 'Milli' denilen süreç başlatıldı, mesafe alındı.
 
Oslo depreminin yaşandığı günlerde Ankara'da, Öcalan'ın ikili oynadığına dair kaygılar oluşmuştu. Kaygı kanaate dönüşünce uzun süren bir tecrit dönemi başladı.
 
Ta ki ölüm oruçlarında bıçağın kemiğe dayandığı sıralarda Öcalan, devreye girmek ve olayları yatıştırma konusunda ısrarlı olunca, kendisine fırsat verildi. O sıralarda Öcalan'dan o zamanki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gelmişti.
 
O adımlar daha sonra çözüm sürecinin kilidini açtı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler