YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den itiraf: Darbe girişimi başarılı olsaydı...
Brookings Enstitüsü Araştırmacısı Shadi Hamid yaptığı konuşmada, “Eğer Türkiye’de darbe girişimi başarılı olsaydı, ABD yönetimi darbecilerle çalışmaya devam ederdi” dedi.
ABD'den itiraf: Darbe girişimi başarılı olsaydı...
18 Ağustos 2016 / 08:37 Güncelleme: 18 Ağustos 2016 / 08:43

SETA’nın ABD'nin başkenti Washington’da düzenlediği panelde 15 Temmuz  darbe girişimi bağlamında ABD-Türkiye ilişkilerinin konuşulduğu panelde,  Brookings uzmanı Hamid’in yanı sıra, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Halil Berktay, SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran ve SETA  Washington Ofisi'nin Genel Koordinatörü Dr. Kadir Üstün konuştu

ABD’nin diğer ülkelerdeki darbe girişimlerine verdiği tepkiler  noktasında “kötü bir geçmişi” olduğuna dikkat çeken Hamid, “Hiçbir şüphem yok ki  eğer Türkiye’de darbe girişimi başarılı olsaydı, ABD yönetimi darbecilerle  çalışmaya devam ederdi” dedi.

Hamid, Mısır’da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye darbe  yapılmasından sonra, ABD’nin Mısır’da darbe yapan Abdulfettah es-Sisi’yle  çalışmaya deva ettiğini hatırlatan Hamid, “Özellikle ise Dışişleri Bakanı John  Kerry’nin diktatörlere karşı yumuşak bir karnı var, bu konuda dürüst olmamız  gerekir” diye konuştu.

Hamid, Türkiye’de darbe girişiminde bulunanların da ABD’nin bu tavrını  bildiğini düşündüğünü söyledi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Berktay’da yaptığı konuşmada,  Osmanlı’dan günümüze Türkiye’de ordu algısı noktasında Türkiye’deki farklı  ideolojik grupların tecrübelerini aktardı.
 
Berktay, Türkiye halkının daha önce defalarca darbe girişimine maruz  kaldığını fakat 15 Temmuz’da sokaklara çıkarak kendi seçtikleri iktidara sahip  çıktıklarını söyledi.

"ABD'NİN TUTUMU TÜRKİYE HALKINI CİDDİ ŞEKİLDE RAHATSIZ ETTİ"

SETA Genel Koordinatörü Duran ise Türkiye halkının darbe girişimi  sonrası ABD algısına dair değerlendirmelerde bulundu.

ABD’den gelen darbe girişimi yansımalarının Türkiye halkını ciddi  şekilde rahatsız ettiğine değinen Duran, “İnsanlar daha fazlasını bekledi.  Kerry’nin ilk değerlendirmeleri, darbenin başarılı olması durumunda darbecilerle  çalışabilecekleri yönünde algılandı” şeklinde konuştu.

Duran, darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün Türkiye için bir ulusal  güvenlik tehdidi olduğuna dikkat çekerek, örgütün elebaşının ABD’de oluşunun  Türkiye halkının ABD’ye karşı olumsuz görüşlerini tetiklediğini söyledi.

"GÜLEN İADE EDİLİRSE ADİL ŞEKİLDE YARGILANACAK"

SETA Washington Genel Koordinatörü Kadir Üstün de Fetullah Gülen’in  Türkiye’ye iade edilmesi durumunda adil bir şekilde yargılanacağını belirterek,  “Abdullah Öcalan’ın yargılanması Avrupa Birliği gözlemleri altında yapılmıştı ve  adil bir şekilde gerçekleştirilmişti. Eğer Gülen iadesi de olursa benzeri bir  süreç işleyecektir. Adil bir yargılanma süreci tamamen mümkündür.” diye konuştu.
 
Üstün, ABD Yönetiminin Gülen’in iadesi konusunda hukuki sürece vurgu  yapmasının anlaşılabilir olduğunu ifade ederek, “Türklerin bunu anladığını  düşünüyorum, fakat bunun siyasi bir boyutu da vardır.” şeklinde konuştu.

 

AA

NE OLACAKTI?
 // CEM
Yani kendi adamları zaten.Çoğu ajan bunların sünnetsiz şerefsiz yani...
18 Ağustos 2016 Perşembe 15:39
LGBTli hamam oğlanına ne ettiniz şimdiye kadar.
 // hursit dilaver
AMERİKA HERKESLE ÇALIŞIR.YETER Kİ, YALAKALIK YAPSIN.türkiye de de tayyip erdoğan olduğu sürece bu yalakalığı yapacak adam bulana kadar bu mücadeleyi sürdürecektir.bize düşen amerika ve avrupa gazetelerinde ÖZELLİKLE ALMAN VE AVUSTURYA MEDYASINA TAM SAYFA İLAN VERİP,3. havalimanının son durumu,köprünün,boğaz altı geçişlerin son durumu, kanal istanbul projesinin eskizleri,hızlı tren ve otoyol ve köprü ve tünelleri göstermek. ELBET BUNLARI GÖRÜP ÇILDIRACAKLAR şu LGBTli avusturyalı da tabi....
18 Ağustos 2016 Perşembe 14:47
 // Ömer
TRT ye e.çelikin şarkıcı karısı ile aynı davaya hizmet eden f.portakalgillerden biri görevlendirilirdi. Sonuçta bu ülkenin öz evlatları yerine kazanan yine iliştirilmişler olacaktı....
18 Ağustos 2016 11:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler