YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den İstanbul'a sürpriz ziyaret
ABD'den İstanbul'a sürpriz ziyaret
20 Aralık 2013 11:35
Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen'in İstanbul'a geldi. Cohen Halkbank konusundaki rahatsızlığı ile biliniyor.

Türkiye'de hükümete ve Halkbank'a yönelik operasyonun yankıları sürerken, İstanbul'a ilginç bir misafir geldi. Üstelik kimlerle görüşme yapacağı bilinmiyor. Yetkililer ajandayı gizli tutuyor.

Cohen İstanbul'da!

Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen'in Almanya, İngiltere, Türkiye ve İsrail'i kapsayan bir görüşme turu çerçevesinde Türkiye'ye geldiği belirtiliyor.

Amerikan diplomatik kaynakları, söz konusu ziyaretin önceden açıklandığı ve günümüzde sürmekte olan mali operasyon, özellikle Halkbank soruşturmasıyla bağlantılı olmadığında ısrarlı.

Cohen Halkbank'a kafayı takmıştı

Oysa Türkiye'ye, İran'a dönük ambargonun mali açıdan delinmemesi amacıyla çok sık gelen David Cohen'in Türk yetkililerle yaptığı tüm görüşmelerde Halkbank üzerinden İran'la sürdürülen doğalgaz ticaretinden duyulan rahatsızlığı aktardığı çok iyi biliniyor.

ABD'nin kara listesinde 19 kişi ve kuruluş 

Amerikan Kongresi'ne bir hafta önce özel bilgi veren Cohen, İran'la dünya güçleri arasında varılan anlaşma sonrasında da bu ülkeye dönük ambargo uygulamasının sertleştiğini, hatta İran'la ticareti sürdüren, dünyadan 19 kişi ve kuruluşun Amerikan hazinesinin kara listesine alındığını bildirmişti.

Kimlerle görüşeceği gizli tutuluyor

Diplomatik kaynaklar, Cohen'in İstanbul'da iki veya üç görüşmesi olduğunu, fakat programının basına açıklanmayacağını kaydettiler.

Schanzer, "İran'la anlaşmadan en karlı Türkiye çıkacak" demişti 

Bu arada, bir dönem Amerikan Hazine Bakanlığı'nda analist olarak görev yapan ve David Cohen'le ortak çalışmalarıyla tanınan uzman Jonathan Schanzer'in 12 Aralık'ta yazdığı yazıda, dünya güçleriyle İran arasında varılan anlaşmadan en karlı çıkacak ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan bir araştırma yayınlaması dikkat çekti.

Türkiye'nin kasasında 1 ayda 9.6 milyar dolar gibi devasa bir rakam girecek 

Halkbank'a dönük raporlamalarıyla da bilinen Schanzer, İran'a dönük ambargonun yumuşaması halinde doğalgaza karşı altın ticaretinden Türkiye'nin cebine 1 ay gibi kısa bir süre içinde 9.6 milyar dolar gireceğini vurguluyor.

Schanzer'in yazısında Bakan Zafer Çağlayan'ın "yakında bütün Türk bankaları İran'la normal transferlere geçebilir" sözünü öne çıkarması da dikkat çekiyor.

Halkbank'a yapılan operasyondan sevinç duydu 

Jonathan Schanzer'in Twitter hesabındaki mesajlarındansa Halkbank'a dönük operasyondan sevinç duyduğu anlaşılıyor.

 

24 TV

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler