YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Gülen'i iade açıklaması
ABD'den Gülen'i iade açıklaması
21 Aralık 2014 12:00
ABD'li kaynaklar, Fethullah Gülen için yakalama kararı çıkarılması konusunu değerlendirdi. Türkiye'den başvuru yapılması durumunda Adalet Bakanlığı prosedürlerinin uygulanacağını belirten yetkililer, sürecin 'uzun bir süreç' olduğunu ifade etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, cuma günü Fethullah Gülen hakkında, "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, iftira ve tehdit" iddiasıyla yakalama kararı çıkarttı. Kararda, suçlamalara ilişkin 'yeterli delil elde edildiği' belirtildi. ABD'li diplomatik kaynaklar da, 1999'dan beri ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Gülen hakkında 14 Aralık soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkmasını Sabah'a değerlendirdi.

Varsayımsal konularda yorum yapmayı tercih etmediklerini belirten kaynaklar, "Tüm suçluların iadesi taleplerinde Adalet Bakanlığı prosedürleri uygulanır. Bu genel bir uygulamadır. Tüm fiili başvurular aynı hukuki denetim sürecinden geçirilir. Standartlar her hükümet için aynıdır" ifadelerini kullandı.

'Standartlar belli'

ABD Büyükelçiliği yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapmayı tercih etmediklerini belirterek şunları söyledi: "Eskiden beri süregelen politikamız doğrultusunda, Amerika suçluların iadesi konusunda yorum yapmıyor. Ayrıca iade başvurusu yapılıp yapılmadığına ilişkin onaylamada veya yalanlamada da bulunmuyor" dedi.

 

SABAH

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler