YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den gelen olumlu haberlerin ardından İMKB yüzd
ABD'den gelen olumlu haberlerin ardından İMKB yüzd
ABD'den gelen olumlu haberlerin ardından İMKB yüzd
19 Eylül 2008 / 22:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

BD'den gelen olumlu haberlerin ardından İMKB yüzde 12.89 değer kazanırken Aydın Doğan borsada kaybettiği Hilton'u yeniden kazandı.


Aydın Doğan, Borsa'da kaybettiği Hilton'u bugün yeniden buldu. ABD'den gelen olumlu haberlerin ardından İMKB yüzde 12,89 değer kazanırken, yüksek oranlı artış gösteren hisselerin arasında Doğan Grubu'nun medya şirketlerinin de yer aldığı dikkat çekti.


Grubun göz kamaştıran hisselerinin başında yüzde 16,54 ile Doğan Holding ilk sırada yer aldı. Milpa yüzde 12,63 ile onu izlerken, grubun amiral gemisi Hürriyet günü yüzde 8,47 primle kapattı. Hafta başından bu yana Lehman Brothers'in iflasının diğer bankalara, hatta Avrupa'ya sıçrayacağı endişesiyle hep aşağı yönlü hareket eden piyasalar, ıÜüABD'nin finans krizine çözüm için bir plan hazırladığı haberleriyle coştu. Asya borsaları yüzde 9 yükselirken, Avrupa'da artışlar yüzde 8'i aştı. İMKB'deki artış bir ara yüzde 14'ün de üzerine çıktı.


Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran Başbakan Erdoğan-Aydın Doğan polemiği, Doğan'ın Borsa'da işlem gören hisselerini olumsuz etkilemişti. Yüzde 1,6 ile yüzde 7,8 arasında değişen oranda düşen Doğan Grubu hisselerinin toplam 288 milyon dolar değer yitirdikleri kaydedilmişti. Piyasalarda, küresel finans kriziyle çalkantılar devam ederken 8 Mayıs'ta ABD'den gelen haber üzerine Borsa yüzde 3,5 prim yapmıştı.


Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika'nın en büyük mortgage kredi finansörleri Fannie Mae ve Freddie Mac'e el koyduğu haberi uluslararası borsaları olumlu etkiledi. ıÜüBorsa hızla yükselirken, hafta sonunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sert ifadelerle yüklendiği işadamı Aydın Doğan'ın sahibi olduğu şirketlerin hisseleri borsanın en çok kaybettirenleri arasında başı çekti. Doğan'ın borsadaki şirketlerinin hisse kaybı yüzünden 1 Hilton Oteli kadar zarar ettiği kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler