18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul8 °C
 • Ankara8 °C
 • İzmir13 °C
 • Konya7 °C
 • Adana11 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır5 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri0 °C
 • Kocaeli9 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep6 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Fırat Kalkanı Harekatı'na sabotaj!
Atme'de son birkaç ay içerisinde 3 bombalı saldırı gerçekleşti. İlki son anda önlenmişti. İkinci saldırı ise 15 Ağustos'ta Halep'in kuzeyine destek güç sağlayan konvoyun geçişi sırasında düzenlendi. Saldırıda çoğu savaşçı 35 muhalif hayatını kaybetti.
ABD'den Fırat Kalkanı Harekatı'na sabotaj!
07 Ekim 2016 / 07:44 Güncelleme: 07 Ekim 2016 / 08:54

Aynı bölgede dün sabah Fırat Kalkanı Operasyonu için Halep ve İdlip bölgelerinden gelen savaşçıların geçişi sırasında bombalı saldırı gerçekleştirildi.

Türkiye sınırına yalnızca 1 kilometre uzaklıkta meydana gelen saldırıda 30'u asker 37 kişi hayatını kaybetti.

Muhalif askerlerin sevkiyatı esnasında patlayan bombalarla aralarında sivillerin de bulunduğu 50'den fazla Suriyeli yaralandı.

SABOTAJLAR HIZLANDI

Bölgede bulunan Suriyeli muhaliflerin Genelkurmay Başkanı Ahmed Berri, saldırıların hedefinde Türkiye öncülüğünde kuzey Halep'te devam etmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtı olduğunu söyledi.

Berri, “Operasyondan ABD rahatsız ve son dönemde sahadaki sabotajları artırdı. Atme'de yaşanan son olay da bu kapsamda görülmelidir. DAEŞ sadece olayın görünen yüzü; arka planda çok daha karanlık bağlantılar var" dedi.

ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Karanlık saldırıda şehit olanlar arasında bölge için önemli isimler bulunuyor.

Cerablus, Çobanbey ve çevresinde hayatın daha da normalleşmesi için hukuki düzenlemeler yapmak üzere yola çıkan Halep Şer'i Mahkeme Başkanı Halid el Seyyid ile Halep Bölge Savcısı Muhammed el Farac son saldırıda şehit oldu.

Yargı ve mahkeme sistemini bu bölgelerde yeniden kurmak için Cerablus'a doğru yola çıkmak üzere olan bu iki isim, Atme'deki saldırıda can verdi.

rs1-795.jpg

O KOMUTAN ŞEHİT

Atme'de şehit olanlar arasında Ahrar uş-Şam tugayının saha komutanlarından Hişam Halife'nin de bulunduğu bildiriliyor.

Kuzey Halep'te TSK öncülüğünde süren Fırat Kalkanı'na destek amaçlı kuzeye geçeceği duyurulan Halife, 5 yıldır Esed rejimine karşı birçok cephede savaşmış bir isim. Halife, Ahrar-ı Şam adına Halep kuzeyinde bazı önemli temaslarda bulunacaktı.

O KAPIYI KAPATMAK İSTİYORLAR

Yeni Şafak, 15 Ağustos'taki Atme saldırısında ABD izine dikkat çekmiş ve son anda önlenen bir önceki saldırıda ele geçirilen aracın da ABD tarafından Suriye'ye sokulduğu bilgisini okurlarıyla paylaşmıştı.

Merkezi karargahları Halep çevresi ve İdlip'te bulunan muhalif askerler 2 ila 3 aylık zaman dilimlerinde nöbet değişimi ve ailelerini görme amaçlı Suriye'ye Türkiye üzerinden giriş yapmakta.

Aynı bölge, ayrıca ABD tarafından terör bahanesi ile son bir yılda birçok kez hava saldırısına maruz kaldı. Suriyeli muhalifler esas gayenin Atme Kapısı'nı kapattırmak ve askeri geçişleri engellemek olduğunu belirtiyor.

ABD PKK'YI SOKACAK

Neredeyse tamamı sünni Türkmen ve Araplardan oluşan Musul'a operasyon hazırlıkları sürerken, kenti 'cehenneme çevirmek' ve uzun yıllar sürecek istikrarsızlığa sürüklemek isteyen ABD, buraya şii milislerle PKK'lıları sokmak istiyor.

ABD'nin planına göre Musul'a, Türkiye'yi işgalci olarak gören ve “Gerekirse Türk ordusuyla da savaşırız” mesajı veren şii Haşdi Şabi milisleri ve PKK'lı teröristler girecek. Bağdat'ın ardından Erbil yönetimini de bu plana razı etmeye çalışan Washington, henüz beklediği cevabı alamadı.

Mesut Barzani, PKK'nın operasyonlara dahil edilmesi fikrine sıcak bakmıyor; ayrıca Haşdi Şabi milislerine ilişkin çekincelerini de 7 başlık altında Bağdat ve Washington'a iletti. Ancak ABD, PKK'nın sürece dahil edilmesi konusunda ısrarcı.

TÜRK YARDIMINI BAĞDAT İSTEDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Türk askerlerinin Musul polisi ve gönüllü güçlere eğitim verdiği Başika ve Duberdan kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığı'nın bilgisi ve rızası dahilinde kurulduğunu belirtti.

Dizayi, IKBY hükümetinin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, “Terör örgütü DAEŞ'in saldırılarının yoğunluk kazanmasından sonra uluslararası koalisyon güçlerinin yanısıra birçok ülke Kürdistan bölgesi ve Irak'a askeri yardım, güçlerin eğitilmesi ve donatılması konusunda destek sundu.

Bu çerçevede Irak federal hükümeti ve Savunma Bakanlığının bilgisi ve rızası doğrultusunda Musul kentine yakın Başika ve Duberdan bölgelerinde Musul polisi ve gönüllü güçlerin eğitimi için iki kamp kuruldu” ifadelerini kullandı.

IKBY hükümetinin sözkonusu kampların kurulması sürecine yardım edip kolaylık sağladığını belirten Dizayi, “Bu çerçevede Türk askeri uzmanlar da her iki kampta Musul güçlerine askeri eğitim vermeye başladı” açıklaması yaptı.

 

YENİ ŞAFAK

Büyük devlet iddiası bu mu?
 // Ömer
israil'e uşak ABD ve AB nin Türkiye'ye karşı ikiyüzlü, düşmanca alçaklığı karşısında ülke yöneticileri sessiz ve pısırık davrandığı sürede bizler en "Ağır" kelime ve sözcüklerle eleştirmemiz hiç bir şey değiştirmez. ne zaman ülkeyi yönetenler. STRATEJİK MÜTTEFİK Mİ STRATEJİK DÜŞMANLIK MI artık karar verelim....
07 Ekim 2016 Cuma 11:23
 // Erol
Adi şerefsiz amerika batan ekonomini enerji yataklarının üstüne oturarakmı kurtaracan . Yok artık bitti senin devrin bitti amerika zulüm ile abad oldun şimdi berbat olacan . Ortadoğuda artık sa a ekmek yok sen ve taşeron itlerin defolup gideceksiniz. Sade sen değil ingiliz şerefsizide gidecek...
07 Ekim 2016 09:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler