YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den çarpıcı YPG itirafı
ABD Başkanı Obama'nın DAEŞ özel temsilcisi John Allen, ülkesinin YPG'ye verdiği destek için, "Bu, şimdiye kadar karşılaştığımız en karmaşık sorunlardan biri" dedi.
ABD'den çarpıcı YPG itirafı
30 Ekim 2015 / 01:00 Güncelleme: 30 Ekim 2015 / 08:11

ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'e karşı kurulan küresel koalisyon için görevlendirdiği özel temsilcisi John Allen, ülkesinde gündemi değerlendirdi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde ABD'nin Ortadoğu stratejisi konulu oturumda konuşan Allen, DAEŞ ile mücadelede, Türkiye'yle işbirliği yapılırken terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verilen desteğin ABD'nin karşı karşıya bulunduğu "en karmaşık zorluk" olduğunu söyledi.

"Bu, şimdiye kadar en karşılaştığımız karmaşık sorunlardan biri" ifadesini kullanan Allen, Suriye'de Kürt unsurların Kobani'nin savunulmasında önemli bir rol üstlendiğini, Türkiye'nin de hava üslerini koalisyonun kullanımına açmasının ardından PKK'nın şiddet eylemlerini başlattığını gördüklerini anlattı.

Allen, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, Türkiye'nin bu örgüte karşı mücadelesini desteklediklerini ve Türklerin kendilerini savunmak için PKK saldırıları karşısında adımlar attığını belirtti. Koalisyonun çalışmalarına ilişkin bilgi veren Allen, bir yılı aşkın süredir devam eden hava saldırıları sonucunda örgütün özgürce hareket edebileceği alan bulamadığını vurguladı. Örgütün hedeflerine yönelik Irak ve Suriye'de 7 bin 500'den fazla hava saldırısı yapıldığını belirten Allen, bunun 6 bininin sadece ABD güçlerince gerçekleştirildiğini anlattı. Allen, ayrıca mayıstan itibaren de DAEŞ'in onlarca üst ve orta düzey temsilcisinin öldürüldüğünü dile getirdi.

İNCİRLİK AÇIKLAMASI

ABD öncülüğündeki koalisyonun Irak ve Suriye'de saldırılarına devam ederken Avrupalı müttefiklerinin de İncirlik Üssü'nü kullanmaları çağrısında bulunduklarını belirten özel temsilci Allen, "Avrupalı müttefiklerimizin birçoğuyla bize sahada İncirlik'te katılmaları konusunda aktif görüşme içerisindeyiz" dedi. Allen, "Zaman geçtikçe ve daha fazla olanak bizim için uygun hale geldikçe Avrupalı partnerlerimizin Suriye'de daha aktif hale geleceğini görebiliriz" dedi.

'CEHENNEMDEN ÇIKIŞ YOLU ARIYORUZ'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da bugün düzenlenecek Suriye zirvesi öncesinde açıklamalarda bulundu. Kerry, Viyana zirvesi hakkında "Cehennemden çıkışın yolunu arıyoruz" yorumunu yaptı. Kerry zirve için ayrıca "Her ne kadar Suriye krizine çözüm bulmak kolay olmasa da bugünki toplantı şu ana kadar elimize geçen en önemli şans" dedi. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil edeceği zirveye ABD, Rusya, Suudi Arabistan, İran, İngiltere, Fransa, İtalya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün ve Avrupa Birliği temsilcileri de katılacak. Beşar Esad rejimi ile muhaliflerinin katılmadığı Viyana zirvesi Suriye krizinin çözümüne dair şimdiye kadarki en geniş katılımlı toplantı olacak.

 

SABAH

 // Rasim DUMAN
11 Eylul 2001'de İkiz Kuleler'e yapilan saldiridan sonra ABD Baskani George W. Bush butun devletlere "ya bizden yanasiniz, veya dusmansiniz" diyerek, bitaraf kalmayi bile kendilerine karsi "dusmanlik" addetmisti. Biz YPG,PYD,PKK teror orgutudur diyoruz, ABD "acaba ?" diyor. Simdi bu durumda ABD'nin bize karsi pozisyonu nedir ?! Muttefik miyiz, dusman miyiz ? Kanaatimce ABD bize hicbir zaman dost olmadi....
30 Ekim 2015 11:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler