YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD yargısında paralel kulis
‘Ya iade, ya sınırdışı’ talebi Pensilvanya’yı korkuttu. Paralel Yapı’ya yakın ABD'li hukukçular ve yargıçlar kulise başladı. Amaç: ABD yargısında algı oluşturup, Fethullah Gülen’in iadesini engellemek.
ABD yargısında paralel kulis
08 Eylül 2014 / 19:08 Güncelleme: 08 Eylül 2014 / 19:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama’dan Fethullah Gülen’in ‘iade’ ya da ‘sınır dışı edilmesi’ talebinin ardından paniğe kapılan Paralel Yapı, kulislere başladı. ABD’de yıllardır birçok kurumda etkin isimlerle bağlantısı olan Gülen Grubu’na yakın hukukçular,  üst düzey yargıçlarla temasa geçmeye başladı. Amaç; ABD yargısında algı oluşturup,  iadeyi engellemek.

TV’ye çıkıp destek istiyor

Bir süre önce yargıçlıktan atılan Robert Spitzer’in, Paralel Yapı’nın yayın organı ‘Zaman’ gazetesindeki röportajının ardından önceki gün de Teksas Üniversitesi’nden hukuk profesörü James Harrington, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili görüşlerini dile getirdi. Prof. Harrington, “Fethullah Gülen’in Hukuk Serüveni” adlı kitapla tanınıyor. Harrington daha önce de ABD’de derin örgütün yayın kanalı Ebru TV’deki programlara katılıp harekete destek veren açıklamalar yapmıştı.  

Vakfın eş başkanı vali

Paralel Yapı’nın ABD’de hukuk ve devlet sistemi içerisine nasıl sızdığını gösteren en önemli unsurlardan biriyse derin örgütü ABD’deki en büyük vakıflarından olan Niagara Foundation’ın sitesindeki 2013 Barış ve Diyalog Ödülleri sayfasındaki bilgilerde yer buluyor.  Vakfın Onursal Başkanı Fethullah Gülen, Eş Başkanı ise Illinois Eyaleti’nin Valisi Pat Quinn. Bir eyaletteki en üst düzey kamu görevlisi olan Vali’nin yanı sıra 2013 yılında vakfın ödül verdiği isimler de göze çarpıyor. Ödül verilen isimler arasında Illinois Yüksek Mahkemesi (ABD’deki en üst mahkeme) Yargıcı Anne M. Burke da bulunuyor. Burke fiilen hâlen yargıç.  

İşte o akademisyenler

İşte ABD’de Gülen Grubu’na destek veren akademisyenler:

- Daniel Skubik: California Baptist Üniversitesi’nde hukuk, etik ve insanlık dallarında profesör.

- Seth R. Leech: New York’ta göçmenlik hukuku alanında uzman avukatlık hizmeti veriyor. Union Üniversitesi’nde doçent.

- Alice Gresham: Howard Üniversitesi’nde hukuk profesörü.

- Robert Pape: Chicago Üniversitesi’nde hukuk, siyaset, terörizm dersleri veriyor.

- M. Cherif Bassiouni: DePaul Üniversitesi’nden hukuk profesörü.

 

AKŞAM

01:01
 // PAPA
Kilit isim papa dır. Papa izin vermese fetoşlarını vermezler....
09 Eylül 2014 01:01
KÖKLERI KURUSUN
 // OSMANLI
ALLAHIM, BU PARALEL YAPI DENILEN SEYIN, TAMAMEN TEMIZLENMESINI NASIP ET. HÜKÜMETIMZIN TABIIKI ERDOGANIMIZIN ÖNÜNDEKI BÜTÜN ENGELLERI KALDIR YARABBI. ALLHIM, BÜTÜN HAINLERIN VE ISLAM / MÜSLÜMAN DÜSMANLARIN OYUNLARINI VE PLANLARINI BOZ, GERCEKLESMESINE IZIN VERME. YARABBI SEN NE GÜZELSIN. SUBHANELLAHI VE BI HAMDIHI....
08 Eylül 2014 Pazartesi 19:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler