YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Türkiye arasında bayrak krizi çıktı!
Gazze operasyonu nedeniyle üç günlük milli yas ilan eden Türkiye'de bayraklar yarıya indirilirken İncirlik'te ve ABD konsolosluklarında bayraklar yarıya indirilmedi.
ABD ve Türkiye arasında bayrak krizi çıktı!
24 Temmuz 2014 / 10:34 Güncelleme: 24 Temmuz 2014 / 10:40

Bakanlar Kurulu, İsrail’in Gazze operasyonu nedeniyle geçen Pazartesi günü 3 günlük milli yas ilan etti ve Türkiye genelinde bayraklar yarıya indirildi. Fakat Adana'daki İncirlik Üs Komutanlığı'ndaki ABD bayrağı yarıya indirilmeyince kriz çıktı.

Kriz sadece İncirlik'te değil

Cumhuriyet'ten Barkın Şık'ın haberine göre Adana’daki İncirlik Üs Komutanlığı’nda ise Türkiye ile ABD arasında bayrak krizi yaşandığı ortaya çıktı. İsrail’in Gazze Operasyonu’nu “savunma hakkı” olarak gören ABD, Türk yetkililerin talebine karşın üsteki bayrağını yarıya indirmedi. ABD Büyükelçiliği ile konsolosluklarda da ABD’nin aynı tavrı takındığı kaydedildi.

Washington izin vermedi

Adana İncirlik Üssü’ndeki Türk bayrağı da bu kapsamda yarıya indirildi. Üssü Türklerle birlikte müşterek kullanan ABD ise Türkiye’nin 3 günlük yas ilanına geçmişteki teammüllerin aksine uymadı. Türk yetkililerin, “ABD bayrağını yarıya indirin” şeklindeki talebine ise ABD’liler, “Merkeze sormamız gerekli” yanıtını verdi. ABD’lilerin, Washington ile yaptıkları görüşmelerin ardından bayrağı yarıya indirmemek yönünde tutum takındığı belirtildi.

ABD’nin Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklarında da “yas” uygulamasına katılmadığı belirtildi.

ABD Soma için bayrakları indirmişti

ABD Büyükelçiliği, Mayıs ayında Soma’da meydana gelen maden faciası sonrasında ilan edilen 3 günlük “milli yasa” ise riayet etmişti. ABD Büyükelçiliği ile konsolosluklardaki Amerikan bayrakları Soma’da hayatını kaybeden 301 maden işçisi için yarıya indirilmişti.

ABD’nin bu kez Türkiye’nin yasına eşlik etmemesinde İsrail konusunda takındıkları farklı pozisyonların etkili olduğu kaydedildi. Türkiye, İsrail’in Gazze operasyonunu Filistin’e yönelik “saldırı” olarak görürken, ABD operasyonları “İsrail’in savunma hakkı” olarak tanımlıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler