YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Rusya'dan Türkiye'ye kara oyun!
ABD ve Rusya’nın Türkiye’yi terör örgütlerine mali destek veren ülkeler listesine koymak için kara propaganda yaptığı ortaya çıktı. Amaç, Türkiye’nin itibarsızlaşmasını sağlayarak, uluslararası sermaye girişlerini olumsuz yönde etkilemek.
ABD ve Rusya'dan Türkiye'ye kara oyun!
14 Mart 2016 / 06:38 Güncelleme: 14 Mart 2016 / 11:25

Türkiye’nin DAEŞ ile ticaret yaptığına yönelik iddiaların perde arkası aralanıyor.

Rusya’nın DAEŞ’le petrol ticareti yapıldığı, ABD’nin ise daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine yönelik yaklaşımının sebebi ortaya çıktı. Hedef Türkiye’yi terör örgütüne mali destek veren ülkeler arasına koyma.

Dört yıldır yer aldığı kara para listesinden 2014 yılında çıkan Türkiye’nin yeniden bu listeye alınmak istendiği belirtiliyor. Ekonomi yönetiminin değerlendirmelerine göre iki ülke Türkiye’yi terör örgütüne finans desteği sağladığı iddiasıyla köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

ABD İSTİHBARATI SAPTIRDI

Edinilen bilgilere göre bu kapsamda ilk adım ABD tarafından atıldı. ABD kendi özel istihbaratından gelen bilgileri Birleşmiş Milletler (BM) istihbaratı gibi göstererek dünya kamuoyunu etkiliyor. Özellikle ABD’deki bazı lobilerin dünya finans piyasalarında Türkiye’yi zora düşürmek istediği belirtiliyor.

Rusya ise DAEŞ’le petrol ticareti yapıldığına yönelik açıklamalarla hem Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak göstermeye çalışıyor hem de Esad rejimini koruyor.

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) 2018 yılında Türkiye’nin karnesini vererek yeniden değerlendirmeye alacağına dikkat çeken Maliye Bakanlığı kaynakları beyaz listeden kara listeye düşülebileceğini belirtti. Bu durumda Türkiye’ye yönelik para girişinde sıkıntı yaşanması bekleniyor.

Ayrıca ABD gibi ülkelerden Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen Türk işadamları önemli zorluklarla karşılaşacak.

Örneğin Türkiye’ye yapılacak yüklü miktardaki bir EFT için ilave bilgiler istenebilecek. Türkiye’ye yönelik yürütülen uluslar arası algı operasyonunun önlenmesi için iki yıllık süre içerisinde verilen ev ödevlerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) sürece ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

PARA AKIŞINA ÖNLEM

Türkiye küresel ekonomik kriz ve jeopolitik risklere rağmen uluslararası yatırımcıların ilgi odağında olan bir ülke. MASAK’a yakın kaynaklar Türkiye’nin yeniden kara listeye alınmasının uluslararası sermaye girişlerini olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çiziyor.

Bazı uzmanlar ise uluslar arası piyasalara ‘terör örgütüne destek veriyor’ mesajı ile Türkiye’nin ekonomik krizin içerisine sokulmak istendiğine dikkat çekiyor.

BAVULLA PARA TRANSFERİ

Enerji uzmanları petrolden günde 2-3 milyon dolar gelir elde eden DAEŞ’in, satışın büyük bölümünü Esad yönetimine yaparken uluslararası pazarlara ise farklı güzergahlar üzerinden gönderdiğini aktarıyor. Yollardan biri petrolün, Kürt tacirler tarafından önce İran’a ardından da Dubai’ye ulaştırılması. Rusya’nın da bu ticarette etkin olduğu belirtiliyor.

Kuzay Irak bankalarının kullanılarak paranın sisteme sokulduğunu dile getiren Maliye’ye yakın bir kaynak, “Türkiye’ye yönelik tankerle petrol taşındığı iddiası gülünç. Ne kadar taşıyabilirsiniz ki? Burada sistem tacirler aracılığıyla petrolün İran, Irak ve Suriye rejimi üzerinden uluslar arası piyasalara satışı. Bunun için de para Iraklı bankalar üzerinden aklanıyor. DAEŞ bölgesinden bavullarla giden para buradan sisteme giriyor” tespitini yapıyor.

 

STAR

selam
 // mustafa
Şu hain ABD ve İsrailden dost olursa en azından şu ortadoğuda aramızı tamamen bozduğumuz ülkelerle barışçıl yaşayabiliriz. Siyasetçilerimizden ricamız komşularımızla arayı düzeltsinler ve huzuru sınırlarımıza geri getirsinler. İsrail gibi katil ve gasçı bir ükleyle de siyaset icabı dostluk ian ediliyor, Suriyeyle de en azından irtibat haletine dönülebilinir. Lüften artık huzura ihtiyacımız artıyor. Çocuklarımız patlama haberlerinden ders çalışamaz oldu... Okula gitmek istemiyorlar. ...
14 Mart 2016 Pazartesi 18:34
slm
 // mustafa
Canımız ABD diye kuyruklarından ayrılmayan hep bizim hükümetlerimiz olmuş! Bugün dönüp yine bize yanaşsa bizimkiler yine peşlerine takılacak! Yalansa söyleyin! Ortadoğudaki yanlış dış siyaset, terör örgütlerine karşı takınılan yanlış tavırlar, terör elebaşıyla pazarlıkların sonucunu malesef ülkemiz acı ödüyor. Siyasetçilerimiz daha basiretli olmak zorunda....
14 Mart 2016 Pazartesi 18:27
Öküzün iki boynuzu bunlar
 // Muammer Bekaroğlu
ABD ve Rusya biröküzün iki boynuzuna benziyor,biri kırıldığında tekbuynuz işe yaramaz bunu anlasalar iyi olur bizi üpenler onlR öpücük vermez...
14 Mart 2016 Pazartesi 14:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler