YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve FETÖ Özal’ın nabzını bile dinlemiş
Kapatılan Zaman Gazetesi yöneticilerinin Fetullah Gülen ile yaptığı görüşmelerin notları bulundu. Notlara göre, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın sadece telefonlarını değil, nabız atışlarını bile dinlemişler.
ABD ve FETÖ Özal’ın nabzını bile dinlemiş
12 Ağustos 2016 / 11:31 Güncelleme: 12 Ağustos 2016 / 16:11

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturmada ele geçen belgeler arasında, elebaşı Fetullah Gülen’in örgütün yayın organı Zaman Gazetesi’nin üst düzey yöneticileriyle yaptığı toplantıların notları bulundu.

İtiraf niteliğindeki notlar, ABD’nin 1991 yılında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı dinlediği, Gülen’in de bunu bildiğini ortaya çıkardı.

Türkiye’deki muhafazakarların bastırılmasını isteyen ABD ile FETÖ aynı zamanda Özal’ın tansiyonunu da gün gün raporla takip ediyormuş. Dinlemelerin Gülen’in bilgisi dahilinde olması, ABD’nin FETÖ’nün devlet içine sızdırdığı elemanlarını kullandığını gösteriyor. Ancak, notlarda sadece ABD’nin dinlediğinden bahsediliyor.

GÜN GÜN TAKİP

22 Şubat 1991 tarihli ‘istişare’ başlıklı notta Özal’la ilgili önemli bilgiler kaleme alınmış. Notta, ANAP’lı Hüsnü Doğan’ın, Semra Özal’ın İstanbul İl Başkanlığı görevine getirilmesine karşı çıktığı için bakanlık görevinden azledildiği yer alıyor.

Gülen, ‘Doğan’ın azledilmesi ile ilgili gelişecek hadiselere tavrımız ne olmalıdır?’ sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Çok karışık bir mesele. Turgut Bey kalkamayacağı bir yükün altından bulunuyor. Herhalde bir kaç ihtimali var. ABD muhafazakârları dizginlemesini istiyordu. Bu hususta Özal’a büyük baskı vardı.

Hazır hanımı ortaya çıkmışken biraz da kendisi öne sürerek muhafazakar kanadın içinde görünen Hüsnü’yü, akraba olmanın verdiği rahatlıkla tahrik etti. Diğer muhafazakârlara da tavır koydu. ABD’ye de ‘Siz ezmemi istiyordunuz, işte yaptım’ mesajını verdi.

Çankaya’nın telefonu dinlendiğinden Özal’ın nabız ve tansiyonu, heyecanı, sinirleri günü gününe rapor edildiği için bu meseleyi kimseye açamadı. Yalnız kendisi biliyor, karısının da haberi yok.”

CİNAYET ŞÜPHESİ VAR

Ahmet Özal, kısa süre önce babasının ölümüyle ilgili, “Rahmetlinin zehirlenmesinde FETÖ’yle ilgili kuşkularım var” demişti. 

İŞTE O NOTLAR

FETÖ soruşturmasında ortaya çıkan el yazısıyla yazılmış notlar, ABD’nin merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın telefondaki ses tonundan nabız, tansiyon ve heyecanını tespit ederek günü gününe rapor tuttuğunu oraya koydu.

1-20160812113234.jpg

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler