23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul21 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri11 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve AB'de de şu mesajı verdi
ABD ve AB'de de şu mesajı verdi
ABD ve AB'de de şu mesajı verdi
28 Temmuz 2008 / 15:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Güngören'deki saldırı ile ilgili dünyadan terörü lanetleyen ve Türkiye'ye destek veren mesajlar geliyor. NATO'nun ardından ABD ve AB'de de şu mesajı verdi:


ABD'DEN TERÖRE KARŞI YANINIZDAYIZ MESAJI


ABD'nin Ankara Büyükelçiliği dün gece İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırıları kınadı. Açıklamada, "Teröre karşı mücadelede müttefikimiz Türkiye'yi desteklemeyi sürdürüyoruz" denildi.


ABD Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Bu vahşi ve hain eylemin kurbanı olan insanların ailelerine ve yakınlarına en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Masum insanları öldürmenin hiçbir gerekçesi olamaz. Teröre karşı mücadelede müttefikimiz Türkiye'yi desteklemeyi sürdürüyoruz" denildi.


AB SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI


AB Komisyonu ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Güngören'deki patlamaları şiddetle kınadı.


AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, "İstanbul'da dün düzenlenen iğrenç bombalı saldırının mümkün olduğunca çok insan öldürmek amacıyla tasarlandığının açık olduğuna" dikkat çekildi.


Türk halkının ve Türkiye'nin terörle mücadelesinin yanında olduğunu vurgulayan AB Komisyonu, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.


Yüksek Temsilci Solana ise çok sayıda masum kişinin ölmesine ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olan ''adi saldırıyı'' şiddetle kınadığını belirterek, ''Bu zor günlerinde Türkiye AB'nin desteğine güvenebilir. Umarım bu canavarca eylemin failleri en kısa zamanda adalete teslim edilir'' dedi.


İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI FRATTİNİ: TÜRKİYE'NİN TERÖRİZMLE MÜCADELESİNİ VE AB'YE ÜYELİK SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ


İtalya'nın, dün İstanbul'da düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadığı açıklandı.


Konuya ilişkin bugün yapılan yazılı açıklamada, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin İtalyan hükümeti adına saldırıyı kınadığı ifade edilerek, "İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İstanbul'da dün düzenlenen ve çok sayıda masumun kurban olmasına, çok sayıda yaralıya sebep olan terör eylemini şiddetle kınadığını belirtmiştir" denildi.


Açıklamada, Frattini'nin Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a, İtalya adına taziyede bulunduğuna da değinilerek şu ifadelere yer verildi:


"Frattini, İtalyan hükümeti adına Türkiye Dışişleri Bakanı Babacan'a desteğini iletirken, İtalya'nın terörizm ve şiddetin her türüyle mücadeleye tam destek verdiğini hatırlatmış; istikrar, reform ve demokratik katılım eşliğinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin ülkemiz tarafından desteklenmekte olduğunu da ifade etmiştir."


ALMANYA DIŞIŞLERİ BAKANLIĞI, TÜRKİYE'YE SEYAHATLERLE İLGİLİ GÜVENLİK UYARISINI YENİLEDİ


Almanya Dışişleri Bakanlığı, Güngören'deki patlamalardan sonra Türkiye'ye yapılacak seyahatlerle ilgili güvenlik uyarısını yeniledi.


Bakanlığın internet sayfasında Türkiye'yle ilgili olarak bugün yeniden düzenlenen güvenlik uyarısında, daha önce Türkiye'nin bazı turistik yerlerinde, son olarak da İstanbul'da bombalı saldırılar düzenlendiğine işaret edilerek, ''Tüm ülkede güvenlik önlemleri yüksek düzeyde. Türkiye'ye seyahat edenlerin daha dikkatli olmalarını öneririz'' denildi.


Terör örgütünün de Almanya'da yayınları yasaklanan Roj-Tv nedeniyle intikam eylemleri düzenleyebileceğine, özellikle Türkiye'nin doğusunda Alman turistlere saldırabileceğine ya da turistleri kaçırabileceğine dikkat çekilen uyarıda, ''Bunun dışında Türkiye, turistleri içtenlikle ve açık bir şekilde karşılayan ve sevilen bir seyahat ülkesi'' ifadesi kullanıldı.


ALMAN POLİTİKACILARDAN KINAMA


Bazı Alman politikacılar, Güngören'de dün düzenlenen saldırıyı sert dille kınadı.


Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Afganistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, ''Almanya bu zor anda Türkiye'nin ve insanlarının yanındadır'' dedi.


Steinmeier, bu ''korkak saldırının'' ardında bulunan kişilerin emellerine ulaşmamaları gerektiğini kaydetti.


Alman Yeşiller Partisi'nin meclis Grubu Başkan Vekili Jürgen Trittin de, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınayarak, ''masum insanlara yönelik haince ve vahşi cinayetin'' hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini belirtti.


Saldırıda ölen ve yaralananların yakınlarının acılarını paylaştıklarını ifade eden eski Tarım Bakanı Trittin, ''Her kim düzenlemiş olursa olsun bu saldırı, Türkiye'yi Avrupa yolunda durdurma çabalarından biridir" dedi.


İSPANYOL HÜKÜMETİNDEN KINAMA


İspanya'da sosyalist Zapatero hükümeti, İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırıları "en sert şekilde kınadığını" açıkladı.


İspanyol hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı, hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara acil şifa dileğinde bulunularak, "Demokratik değerlerin korunması ve hukuk devletinin muhafaza edilmesinde İspanya'nın yardım ve dayanışma dilekleri Türk yetkililere iletildi" denildi.


"İspanya'nın her türlü terörizme karşı Türk hükümetiyle tam işbirliğini devam ettireceği" ifade edilen açıklamada, ayrıca "Türkiye'nin Avrupa perspektifinde kararlı bir şekilde ilerleme arzusuna da tam destek verildiğinin" altı çizildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler