YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD uzman helikopter birliğini Türkiye'ye gönderdi
Amerikan Hava Kuvvetleri, düşen uçakların pilotlarını kurtarma konusunda uzman bir helikopter birliğini koalisyon güçlerine destek için Türkiye'ye gönderdi.
ABD uzman helikopter birliğini Türkiye'ye gönderdi
08 Ekim 2015 / 00:48 Güncelleme: 08 Ekim 2015 / 00:54

Rus uçaklarının Türk sınırındaki ihlal ve tacizleri NATO tarafından yakından izleniyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Diyarbakır Hava Üssü'ne küçük gruplar halinde askeri destek birlikleri göndermeye başladı. Düşman hava sahasında düşen uçakların pilotlarını bulma ve kurtarma konusunda uzman helikopter birlikleri, koalisyon güçlerinin Suriye'de yürüttüğü operasyonlara destek için göreve başladı.

Rus uçaklarının Türk hava sahasına yönelik ihlallerinin dikkatleri Suriye'de hava operasyonu düzenleyen müttefik güçlerine çevirdiği bir dönemde, konuyla ilgili açıklama NATO'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı ve Amerikan Avrupa Komuta Merkezi Komutanı olan Orgeneral Phillip Breedlove'den geldi.

Amerika ve Türkiye'nin eski NATO müttefikleri oldukları kadar, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin de Türk Hava Kuvvetleri ile ortak çalışma konusunda uzun bir geçmişinin olduğunu belirten Orgeneral Breedlove, söz konusu destek birliklerinin Irak ve Suriye'de yürütülen hava harekâtında personel kurtarma operasyonlarına katılmak amacıyla konuşlandırıldığını belirtti.

Amerikalı komutan, "Diyarbakır Askeri Üssü'nde Türk hükümetinin misafiri olacağız. Bu bölgede sürekli bir Amerikan varlığı için bir planlamamız bulunmuyor" sözleriyle görevlendirmenin sahada doğan ihtiyaçlar doğrultusunda yapıldığının altını çizdi.

 

AL JAZEERA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler