YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'ABD, Suriyeli mültecileri kabul ediyor'
'ABD, Suriyeli mültecileri kabul ediyor'
27 Haziran 2013 13:01
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD'nin Suriyeli mültecileri kabul ettiğini fakat sayı hakkında bilgisinin olmadığını söyledi.

Ricciardone, Gaziantep Valisi Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’i makamında ziyaret etti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Büyükelçi Ricciardone, Suriye ve tüm bölgelerin sorunları hakkında Türkiye ile Washington düzeyinde çok yakın ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çekti. Suriye konusunda da özel bir teşekkür etmek istediğini kaydeden Ricciardone, “ Gaziantep'e bugünlerde Amerika’dan gelen, Avrupa’dan gelen birçok heyetler var. O da buraya büyük bir zahmet olabilir. Gaziantep’in misafirperverliği çok meşhur. Buna rağmen ağır bir yükü olduğunu biliyorum. Daima sizin yardımınız, desteğiniz için çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Ricciardone'ye Almanya’nın Suriyeli sığınmacıları kabul edeceğini açıkladığı, Amerika'nın da böyle bir çalışmasının olup olmadığı soruldu. Ricciardone, mülteci kabul eden en büyük ülkelerden biri olduklarını kaydederek, ülkesine Afganistan’dan, Irak’tan, Suriye’den de mültecilerin ülkesine geldiğini vurguladı. Büyükelçi Ricciardone, Suriye’den gelenlerin sayısını bilmediğini dile getirdi.

“Suriyeli mülteciler için 815 milyon dolar insani yardım yapıyoruz”

Suriye konusunda ABD olarak büyük çaba gösterdiklerinin altını çizen Ricciardone, “Sadece mülteciler için 815 milyon dolar insani yardım yapıyoruz. Muhaliflere silahsız yardımımız 250 bin dolar. Sadece Türkiye vesilesiyle değil, bütün bölgeden mültecilere insani yardım yapıyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) ile Türkiye dahil diğer ülkelerde çok büyük çok önemli diplomasi çabası gösteriyoruz. Büyük bir problem olduğunu biliyoruz. Özellikle dost ve müttefik Türkiye için büyük problem olduğunu biliyoruz. Aramızda önemli bir işbirliği var ve devam edecek.” açıklamasında bulundu.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler