YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Suriye'de operasyona hazırlanıyor!
Suriye’de Kuzey Halep cephesine dahil olan ABD, Halep kırsalındaki Mare kasabasında keşif yaptı. ABD'nin DAEŞ'in elindeki Tileylin köyüne Fırat Kalkanı'ndan operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.
ABD Suriye'de operasyona hazırlanıyor!
28 Eylül 2016 / 09:49 Güncelleme: 28 Eylül 2016 / 09:57

Kuzey Halep cephesine 16 Ağustos'ta dahil olan ABD ordusuna bağlı askerlerden Mare hamlesi geldi. 

ABD Özel Kuvvetler mensubu 25 asker 10 araçlık konvoyla önceki sabah Türkiye sınırında bulunan Havar köyünden Halep kırsalındaki Mare kasabasına hareket etti. 

Yaklaşık 20 kilometrelik mesafede yol boyunda protestolarla karşılaşan ABD konvoyu, Cibriyn köyü civarında bir dizi inceleme ve gözlem yaparak akşam saatlerinde yeniden sınır bölgesine döndü.

FIRAT KALKANI'NDAN BAĞIMSIZ OPERASYON

ABD'li subaylar, keşfin amacının, Mare çevresinde halen DAEŞ kontrolünde olan Tileylin köyüne yönelik Fırat Kalkanı'ndan bağımsız operasyon yapmak olduğunu belirtti. 

Mare - Cibriyn bölgesinde keşif amaçlı ziyaret gerçekleştiren ABD askerlerine Pentagon bağlantılı Mu'tasimbillah grubu da eşlik etti. 

Ebûl Abbas komutasındaki grup, 8 ay önce ABD tarafından kuruldu ve tüm silah cephane ve diğer giderleri Pentagon tarafından karşılanıyor.

ABD HUMMER HEDİYE ETTİ

Öte yandan Pentagon ile doğrudan bağlantılı bir diğer grup olan ve komutanlığını Seyf Polat'ın yaptığı Liva el Hamza'ya 2 adet Hummer tipi zırhlı araç ABD tarafından hediye edildi. 

Yeni Şafak'a bilgi veren kaynak, ABD'lilerin bölgede kurduğu ve doğrudan kendilerine bağlı gruplara bir kaç gün içerisinde 8 Hummer teslimatı sözü verdiğini söyledi. 

Bu arada Mare bölgesinde ABD grubunu protesto eden grubun komutanının, şehit komutanlardan Abdulkadir Salih 'in amcasının oğlu Ebû Velid olduğu öğrenildi.

 ABD BÖLGEDEKİ VARLIĞINI ARTIRIYYOR

Bir taraftan ABD askerleri Mare keşif yaparken diğer taraftan ABD sınıra sıfır noktada bulunan Havar Kilis köyünden Özel Kuvvetlere bağlı zırhlı araç ve asker takviyesi yaptı. 

Bölgede ABD'nin son takviyelerle birlikte asker sayısı 70'i aşarken zırhlı araç sayısının ise en az 30'dan fazla olduğu bildiriliyor.

 

YENİ ŞAFAK

sana namlu doğrultan için müsaade isteme artık
 // Ömer
şayet bu kış inlerine girmeye fırsat tanır veya rojava'ya yani suriye kuzeyine gitmelerine müdahale edilmez ise bahar kışa çevrildiğinde şikayet şansınız olmaz! bir kez de olsa bizde " Yalnış oldu dostum" demeyecek miyiz acaba? veya övündüğümüz ecdada layık masaya yumruk vuramayacak mıyız?...
28 Eylül 2016 Çarşamba 18:37
 // Fatıma
ABD iyi halt yiyor pis KÂFİR ordusu bugüne kadar hangi yaraya merhem olup hangi müslümanın gözyaşı nı dindirmiş VİETNAM ,AFGANİSTAN ,ve IRAK ta yaptıkları yetmedimi aç gözlü pis sömürgeciler kim bilir ne çıkarları var KÂFİR lerin ALLAH KAHRU PERİŞAN ETSİN HEPSİNİ...
28 Eylül 2016 18:08
 // ikra
Yine kandirdi....hele bi sor niye yaptim...
28 Eylül 2016 09:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler