YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD sonunda Erdoğan'ın sözüne geldi
ABD'nin saygın düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi, Suriye konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hak verdi.
ABD sonunda Erdoğan'ın sözüne geldi
19 Şubat 2015 / 08:07 Güncelleme: 19 Şubat 2015 / 08:11

Dış İlişkiler Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye’de Beşşar Esed'i istikrarsızlığın kaynağı olarak görmekte haklı olduğunu savundu ve Türkiye-Suriye sınırında uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisini destekledi.

Kısa adı ''CFR'' olan konseyin raporunda, ''ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye stratejisinin işlemediği'' ileri sürüldü ve ''Türkiye'nin IŞİD ile savaşta daha etkin rol alması gerektiği'' savunuldu.
Uzman Max Boot'un kaleme aldığı raporda IŞİD tehdidini sona erdirmek için Beyaz Saray'a sunulan önerilerden bazıları şunlar:

** El Kaide’ye karşı 'Müşterek Özel Operasyon Komutanlığı' oluşturulsun. Komuta merkezi Türkiye’de ya da Irak Kürt Bölgesi’nde olsun.

** Bölgede, Türk ordusunun sınırı geçebileceği, güvenli alanlar oluşturulsun. Uçuşa yasak bölge ve Beşşar Esed kuvvetlerinin havadan vurulması, Ankara’nın daha etkin rol oynamasını beraberinde getirir.

** ABD uçakları Esed'in ordusunu hedef almıyor, Suriye tümüyle ya da kısmen ''uçuşa yasak bölge'' ilan edilsin. Böylece, Türkiye’nin dile getirdiği kaygılar giderilir.

Şam yönetimi kazanıyor

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri istihbarat kurumu DIA’nın hazırladığı değerlendirme raporunda ise Suriye’deki savaşı Beşşar Esed'in kazandığı ileri sürüldü. Raporda, muhalifler ile savaşta ''en büyük sorun'' olan sınırlı sayıdaki asker sayısının Beşşar Esed rejimi tarafından aşıldığı belirtildi. İran ile Hizbullah’ın Esed'in kilit müttefikleri olmaya devam edecekleri vurgulandı.

Etiketler: , , ,
Erkek
 // Umut
ABD değil, sadece bir düşünce kuruluşunun yazarı Erdoğanın sözlerine geldi... ...
19 Şubat 2015 Perşembe 12:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler