YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Senatosu'ndan Mısır kararı
ABD Senatosu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i iktidarı geçici bir hükümete devretmeye çağıran karar tasarısını onayladı...
ABD Senatosu'ndan Mısır kararı
04 Şubat 2011 / 09:03 Güncelleme: 04 Şubat 2011 / 09:04
Kongre'deki etkili isimlerden olan, Cumhuriyetçi Senatör John McCain ve Demokrat Senatör John Kerry tarafından hazırlanan tasarı, Senato'da sesli oylama yöntemiyle kabul edildi.

Bağlayıcılığı olmayan kararda, Mübarek'e, "demokratik bir siyasi sisteme düzenli ve barışçıl geçişi" derhal başlatması çağrısında bulunuluyor.

Kararda, bunun, bu yıl özgür ve adil seçimlerin yapılabilmesi için gerekli reformların hayata geçirilmesi amacıyla "Mısır'daki muhalefet liderleri, sivil toplum ve orduyla koordinasyon halinde, iktidarın kapsayıcı bir geçici hükümete devredilmesini" de içermesi gerektiği belirtiliyor.

Kerry, Senato oturumunda yaptığı açıklamada, Mısır yönetiminin "birkaç gün içinde" geçici hükümetin kurulması yönünde harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

McCain de Mısır'da katliamın ortaya çıkmasına yönelik endişeleri dile getirdi ve Mısır ordusunun ülkede en çok saygı duyulan kurum olduğunu, ancak "gerçek bir uzlaştırıcı" olarak davranmadığı müddetçe, halkı aleyhine döndürme riskinin bulunduğunu ifade etti. (AA)
abd ne istiyor???
 // ibrahim çelikoğlu
Şaşırtıcı hadiselere maruz kalıyoruz.Şaşırdık kaldık.Ne oluyor,Dünya değişiyormu?sormadan edemedik.Batı emperyalist politikaları suları bulandırmak ile oluşurken,sahiden,demokrasimi isteniyor?.Bilemeyiz.İçimizdeki Ergenekon cuntacılarına haber ulaşmış,nasıl davranacakları,bildirilmiştir.Bakarsınız;Bizim görevimiz,içtede devleti korumaktır.Korumazsak İran oluruz diyenler çıkarsa şaşmayalım..Mısır,bizimde kaderimizi belirliyecektir.Mısır'da Müslüman K...
04 Şubat 2011 11:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler