YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Senatosu'nda Türkiye ile ilgili skandal sözler!
Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nda yapılan bir toplantıda skandal sözler sarfedildi.
ABD Senatosu'nda Türkiye ile ilgili skandal sözler!
01 Ağustos 2013 / 14:29 Güncelleme: 01 Ağustos 2013 / 14:31

Aslında söylenenler Türkiye ile ilgili perde arkasında oynanan oyunun itirafıydı. Sokak olaylarının finanse edilmesi ve olaylara destek veren siyasi hareketlere para gönderilmesi konuşulanlar arasındaydı.

Daha önce Türkiye'deki sokak olayları nedeniyle Temsilciler Meclisi'nde özel oturum düzenleyen ABD Kongresi, bu kez Senato'da aynı konuyla özel gündem oluşturdu.

Toplantıda konuşulanlarsa sokak olaylarının perde arkasındaki dış güçlerin etkisini gözler önüne serdi; ve o güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda Türkiye'yi yönlendirme hesaplarını ortaya çıkardı. Toplantıya Demokrat Partili Connecticut Senatörü Chris Murphy başkanlık etti. Murphy, Türkiye'de sokakları karıştırıp iş yerlerini yakıp yıkanlara hükümetin verdiği karşılığı "savunmacı bir diktatörün verdiği yanıt çizgisinde" değerlendirdi.

Murphy'e Türkiye'nin dış politikasını nasıl sürdüreceğinin Amerika açısından çok önemli olduğunu itiraf etti. Bu önemin nedenini de "ABD'nin Türkiye üzerindeki çıkarları" ile açıkladı.

Bu görüş çerçevesinde ABD'nin Türkiye üzerinde nasıl etkinlik kuracağı da tartışıldı. Murphy'nin "ne yapabiliriz" sorusuna Boston Üniversitesi antropologlarından Jenny White cevap verdi. White, "birşey yapmamız lazım. Bir şey yapmamak stratejik avantajımıza değil" dedi.

Jenny White, sokak olaylarını devrimci bir hareket olarak değerlendirdi. Protestocu gençleri güçlendirmek ve onların siyasi olarak aktifleştirmek için "Türkiye'de politik partilere sağlanan fonlara ilişkin yasanın değiştirilmesi için telkinde bulunabilir." önerisinde bulundu.

Bu skandal öneriye ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'nin skandal sözleri eklendi. ABD'nin füze savunma sistemi gibi güvenlik konularında Türkiye ile iş birliğine ihtiyacı olduğunu söyleyen Jaffrey, "ABD için Türk hükümetini açıktan eleştiri ve kınamanın uygun olmayacağını, kaygıların özel ortamlarda dile getirilmesi gerektiğini" vurguladı.

 

Kanalahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler