YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD-PKK oyunu Astana’da bozulacak!
Türkiye, İdlib ile terör koridorunu genişletmek isteyen ABD'ye Rusya ve İran’la birlikte Astana’da ‘dur’ diyecek!
ABD-PKK oyunu Astana’da bozulacak!
12 Ağustos 2017 / 13:07 Güncelleme: 12 Ağustos 2017 / 13:19

ABD'nin terör örgütü PYD ile hazırladığı "İdlib" tezgahı tansiyonu yükseltti. İdlip'teki El Nusra varlığını bahane ederek "operasyon" sinyalleri veren ABD, hamiliğini yaptığı PYD'ye silah desteğini sürdürüyor.

Rakka'da DEAŞ'la mücadele maskesiyle gönderilen rekor sayıdaki silahların önemli bölümü, PYD'nin kontrolündeki Afrin'e sevk edildi. ABD ve PYD'nin hedefi, İdlib'i Suriye'nin Kuzeyi'nde oluşturulması planlanan terör koridoruna dahil etmek.  

TSK ÖNLEMLERİ ARTIRDI

Türkiye'nin ulusal güvenliğini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden gelişmeler üzerine, TSK, Kilis-Afrin sınırındaki önlemleri üst seviyeye çıkardı, bölgeye ağır silahlar ve yeni birlikler sevk edildi.Askeri konvoylar bölgeye ulaşarak sınır hattında konuşlandı. 

İHA’LARDAN KESİNTİSİZ UÇUŞ

TSK'ya ait İHA’lar da, kesintisiz uçuşlar yaparak bölgedeki her türlü hareketliliği anında tespit ediyor. Dün de İHA’lar, gün boyu bölgede uçuşlarını sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bölgedeki gelişmelere ilişkin yaptığı son açıklamada, Türkiye’nin hassasiyetini ve kararlılığını ortaya koymuş “Fırat Kalkanı ile terör projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız” diyerek, hem bölgedeki terör örgütlerine ve hem de başta ABD olmak üzere bu örgütleri destekleyen ülkelere net mesaj vermişti.

Sınır hattında olası tüm senaryolara karşı hazırlıklarını tamamlayan Türkiye, ulusal güvenliğimize yönelik tehditler ve Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda ağırlığını sürdürüyor. 

TERÖR KORİDORU KONUŞULACAK

Bu ayın son haftası toplanacak Astana Zirvesi’nin öncelikli maddesini de, İdlib’teki gelişmeler ve ABD'nin PYD ile yaptığı işbirliğiyle genişletilmesi planlanan terör koridoru oluşturacak.

MÜSLİM'DEN YENİ KÜSTAHLIK: AZEZ'DE KANTON

ABD’nin verdiği destekle küstahlaşan terör örgütü PYD’nin sözde başkanı Salih Müslim’in son açıklaması ise Suriye’yi parçalama planını bir kez daha deşifre etti. Müslim, terör örgütünün yayın organına yaptığı açıklamada, terör koridoru planının önünde engel olarak gördüğü ÖSO’nun kontrolündeki Azez’i de kapsayan bölgede sözde yeni bir kanton ilan ettiklerini duyurdu.

TÜRKİYE, RUSYA VE İRANLA KİRLİ İTTİFAKA DUR DİYECEK

Tahran'da hafta içinde yapılan Astana'ya hazırlık toplantısında, “İdlib” konusu görüşüldü ve Türkiye-Rusya-İran arasında mutabakata varıldı. ABD-PYD işbirliği ile Suriye’de oluşturulmak istenen terör koridoruna Astana Zirvesi’nde “dur” denilecek. Bir önceki Astana Zirvesi’nde verilen, “İdlib’in çatışmasız bölge kapsamına alınması” kararının, ay sonunda toplanacak zirvede uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ PARÇALAMAK İSTİYOR

Tahran’daki hazırlık toplantısı sonrası açıklama yapan Rus Bilimler Akademisi Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi yetkilisi Boris Dolgov, ABD’nin planlarıyla ilgili uyarıda bulundu: ABD, Kürt grupların yardımıyla Suriye’nin toprak bütünlüğünü parçalamak istiyor. Bu planın en büyük göstergesi ABD Yönetiminin Kürtlere yaptığı silah yardımıdır.

 

STAR

Astana da değil
 // Ali Eren
Oyun Ankara'da bozulmadikça ne Astana da ne de Cenevre de bozulur....
12 Ağustos 2017 18:45
ey yalı villa, medya, fabrika sahipleri sözüm size
 // hursit dilaver
BU İSTİKLAL MÜCADELESİNDE ACİL KANUN ÇIKARILIP HAİNLER İÇİN SAVAŞ SUÇLUSU HÜKÜMLERİ HEMEN UYGULANMALI.malum hainler sürüsünün kararları da hemen alınıp ebedi kalacakları tecritli yerlerde tutulmalı.başlarında da PÖH olmalı.YUMUŞARSANIZ,HEMEN AMERİKA VE HAİNLERLE ORTAK OLURLAR UNUTMAYiN.savaşta bir de bunlarla uğraşmayalım.ülke gidiyor beyler. tayyip düşmanlığı ile umurunda olmayanlar,yarın suriye olursak görecekler.SANMAYIN Kİ VİLLANIZ, YALINIZ SİZ DE KALACAK.NATO VE FETÖ YE YATAK OLACAK....
12 Ağustos 2017 Cumartesi 17:04
artık yeni varolma savaşına hazırlanacağız.
 // hursit dilaver
afrin ve iblid PKKya geçtiğinde sıra anadoludur dedim altta.ibrahim karağul de aynısını diyor,madem anadolu için savaşacağız,hemen milis birlikleri, sivil savunma teŞkilatları,silah ve mühimmat depoları yeniden hemen tanzim edilmeli.SAKIN 1919DA,'DUR HALKA SİLAH DAĞITTIKTAN SONRA YUNANA ATEŞ EDECEĞİZ BEKLE' DİYEN AMİRİ DİNLEMEYEN HASAN TAHSİN OLMAYALIM.yeni ve ciddi bir kurtuluş savaşımız olacak.o PKKdan bulunan silahları da belli yerde toplayın, imha etmeyin.halka lazım olacak....
12 Ağustos 2017 Cumartesi 16:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler