YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD PKK devleti kuruyor!
ABD, Kuzey Suriye’de fiili bir PKK devleti kuruyor. Suriye Türkmenleri eski Başkanı Samir Hafez, PKK-PYD unsurlarının Fırat’ın batısının uzaktan sinsice dolanarak Afrin’e ve denize ulaşmaya çalılştıklarını belirtti.
ABD PKK devleti kuruyor!
18 Ağustos 2016 / 12:27 Güncelleme: 18 Ağustos 2016 / 12:40

ABD Türkiye'nin güneyinde PKK devleti kuruyor.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri Fırat'ın batısındaki Münbiç'in IŞİD'den alındıktan sonra PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin bölgeyi terk edeceğine yönelik Türkiye'ye güvence vermişti. Ancak terör örgütü PYD unsurlarının ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Münbiç'i kontrol etmeyi sürdürürken yeni hedeflerinin el-Bab olduğunu açıkladı.

ABD 'nin verdiği sözü unuttuğunu belirten RAI Strateji Merkezi Başkanı ve Suriye Türkmenleri eski Başkanı Samir Hafez, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, ABD ve koalisyon güçlerinin gizli bir gündem yürüttüğünün en baştan beri ortada olduğunu kaydederek “Sinsi bir hareket, hissettirmeden ilerliyorlar.” dedi.

TEHLİKELİ VE SİNSİ OYUN

Hafez, “Münbiç'tekiler IŞİD oraya girdikten sonra koalisyon güçleriyle görüşmeler yaptı. IŞİD'i biz buradan kovalım dediler ancak 'hayır siz kovmayacaksınız. PYD kovacak' dediler” ifadelerini kullandı.

Hafez, terör örgütü PYD ve müttefiklerinin Türkiye'yi tedirgin etmemek için sınırdaki Cerablus'tan önce sınıra daha uzak el Bab'ı tercih ettiğini vurguladı.

Hafez, Fırat'ın batısını uzaktan dolanan sinsi plan hakkında şunları söyledi:

Afrin'e ulaşmak amacıyla yavaş yavaş ilerliyorlar. Bu çok tehlikeli bir oyun ve bunun devamı da gelecek. Bu planın devamı da Bayırbucak'a yönelik olacak. Buradan denize açılmak gibi bir takım planları uygulamak isteyecekler.

SÖZ PYD'DE OLACAK

Yeni Şafak'a konuşan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Uzmanı Oytun Orhan, ABD'li yetkililerin Münbiç'in 'Arap' kalacağını ifade etmesinin göstermelik olduğuna dikkat çekti.

Orhan “Buradaki yapı içinde Arapların, Türkmenlerin ve yerel halktan insanların olacağı söylenebilir. Güvenlik ve idarede ise YPG-PYD unsurları hem sayıca hem de karar alıcı mevkiler açısından belirleyici olacaktır. PYD'nin bir sonraki hedefi de El Bab olacak. El Bab, Tel Rıfat'a kadar giden yolda son hedeftir.” şeklinde konuştu.

rs1-763.jpg
 

TÜRK ASKERİ MÜDAHALESİ

ABD'nin bu bölgede IŞİD'le mücadele için Suriyeli muhalifleri ve Türkiye'yi tercih etmediğine değinen Orhan, ABD'nin İsrail'in güvenliği gerekçesiyle bir Kürt devletinin kurulması yönündeki politikasına göre hareket ettiği kanaatinin hakim olduğunu kaydetti.

İki kritik gelişmenin Türkiye'nin askeri karşılık vermesine yol açacağını kaydeden Orhan “PYD / YPG güçlerinin Cerablus'a doğru, Türkiye sınırına doğru yürümesi, Azez'e doğru ilerlemesi durumunda Türkiye'nin askeri karşılık vermesi söz konusu olabilir.

İkinci olarak da, bölgenin Türkiye'ye yönelik terör saldırılarının bir üssü haline dönüşmesi durumunda yine bir müdahale olasılığı söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ ŞAFAK

tagut@erdogan@
 // Murat Paris
Hani sizin kirmizi cizginiz
Turkiye resmen yardim eti ypg ye
Bekleyin yarin kurdistanda kurulacak
Sizde koyun gibi bakin
Kosun nobete...
18 Ağustos 2016 18:08
 // Islam devleti mucahidi
Bekleyin gorun... el mi yaman beymi... turk vatandaslari milliyertcilik duygusuyla uyutulurken... vatan millet hezeyanlariyla ..... pispislarken birileri. .... bekleyin go run......
18 Ağustos 2016 17:05
İŞ BAŞA DÜŞTÜ BU MİLLET Mİ ÖĞRETSİN
 // ismail emre
3 MİLYON SURİYELİ MİSAFİR ALDIN BIRAKTA TÜRKMENLERE YARDIMA GİDELİM DEVLET ORGANİZE ETSİN BİR AKINCI BİRLİĞİ KURALIM
TOPRAK KAZANMADA TÜRKLER KADAR HÜNERLİ TARİHTE BAŞKA BİR MİLLET YOK BU BİZİM TEK YETENEĞİMİZ

BIRAKIN SURİYEDE YAYILALIM PYD İLE UĞRAŞALIM SAHİBİ LAF DİNLEMİYORSA İTİNİ BOĞALIM.............
18 Ağustos 2016 Perşembe 16:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler