YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD operasyonu sahiplenme çabasına girdi
Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Cerablus'u IŞİD'ten temizlemek amacıyla başlattığı Fırat Kalkanı operasyonunu sahiplenme çabasına girdi.
ABD operasyonu sahiplenme çabasına girdi
25 Ağustos 2016 / 19:17 Güncelleme: 25 Ağustos 2016 / 19:19

Türkiye, IŞİD'i sınırdan temizlemek ve PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Kürt koridoru oluşturmasını engellemek amacıyla Fırat Kalkanı operasyonunu başlattı. Operasyonu sonradan öğrenen ABD'den, imajını kurtarmak amacıyla, "Operasyonlar bilgimiz dahilinde"  açıklamaları geldi.

OPERASYON BAŞLADIKTAN SONRA HABERLERİ OLDU

Uluslararası koalisyona operasyon başladıktan sonra bilgi verildi. ABD  başkan yardımcısı Joe Biden'ın Ankara yolunda bilgilendirildiği iddia edildi. Koalisyon güçleri daha sonra operasyona havadan destek vermek durumunda kaldı.

ABD OPERASYONU SAHİPLENME ÇABASINA GİRDİ

Destek verme durumunda kalan ABD, operasyonu sahiplenme çabasına girdi. "Operasyon bilgimiz dahilinde" imajı oluşturmak için  için peş peşe açıklamalar geldi. ABD'nin 2 numarası Biden Ankara'da yaptığı açıklamada, "YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına hiçbir şekilde geçmemelidir, geçtikleri takdirde abd tarafından desteklenmeyecektir" dedi

ABD TÜRKİYE'Yİ TEŞVİK EDİYORMUŞ!

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD'nin sınırın bu bölgesinin kapatılması amacıyla kararlı adım atması için Türkiye'yi bir süredir teşvik ettiğini savundu. Fırat Kalkanı Operasyonu'nun, IŞİD karşıtı çabalara sunduğu önemli katkıların son örneği olduğunu söyledi. 

TÜRKİYE İLE MÜTTEFİKLİĞİMİZ ÇOK GÜÇLÜ

Benzer bir açıklama da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau'dan geldi. Trudeau, "Bizim Türkiye ile bağımız, NATO üzerinden müttefikliğimiz zaten çok güçlü" dedi.

TÜRKİYE'NİN OPERASYON YAPMASINI ABD ENGELLEMİŞTİ!

ABD, PYD'yi terör örgütü olarak görmediğini defalarca ilan etmiş, aylardır Türkiye'nin böyle bir operasyon yapmasını engellemişti. Bu nedenle de Joe Biden'dan hemen önce ABD'nin Avrupa'daki kuvvet komutanı orgeneral Curbis Scaparrotti Ankara'ya geldi.

ABD'li komutan biden öncesi Suriye operasyonunu önlemek için "bize 3-4 gün müsaade edin YPG'yi Münbiç’ten çıkaracağız, Fırat'ın doğusuna göndereceğiz" dedi. Ancak Ankara'yı ikna edemedi.

Karizmaları "cızıldı"
 // Rasim DUMAN
Sıkıntıları bundan...Vaziyeti ve "olmayan prestijlerini" kurtarmak için, operasyonu desteklediklerini, hatta bir de Türkiye'yi teşvik ettiklerini söylüyorlar. Yahu pişkinliğin bu derecesinin "mizahını" Levent KIRCA bile akıl edemeden gitti. Haberi okuyunca çok güldüm. Yahu "koskoca ABD" dediğimiz bir devletin yaptığı şaklabanlığa bakar mısınız... Hakkını yemeyelim, Joe BİDEN' da dün çok güzel "rol kesti". Fakat, karşılamadaki diplomatik "istiskalin" şokunu üzerinden hiç atamadı. ...
25 Ağustos 2016 Perşembe 20:04
 // Sinop
Hadi len topikler reis bitti demeden bitmez...
25 Ağustos 2016 19:27
TARİH VE TÜRKİYE ÖNÜNDE KÜÇÜK DÜŞTÜNÜZ
 // KASTAMONULU
ZATEN ONUR ŞEREF VE HAYSİYETİNİZ YOKTU....
25 Ağustos 2016 Perşembe 19:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler