YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, Gülen'i bu suç yüzünden iade etmek zorunda!
ABD, Gülen'i bu suç yüzünden iade etmek zorunda!
20 Temmuz 2016 07:39
ABD ile Türkiye arasından imzalanan iade anlaşması gereğince, bir devlet başkanının canına kast etmek iade nedeni olarak kabul ediliyor. Türkiye bu madde sayesinde Gülen'in iadesinin talep etti.

ABD ile Türkiye arasında suçluların iadesi konusunda dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından 5 Kasım 1980’de anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın “Reddetme Koşulları” başlıklı üçüncü maddesinin “a” bendinde “Geri verme istemine konu olan suç, istenilen tarafça siyasi nitelikte veya böyle bir suçla murtabit bir suç sayılır ise veya geri verme isteminin, gerçekte istenen kişiyi siyasi görüşleri nedeniyle kovuşturmak veya cezalandırmak için yapılmış olduğuna istenilen tarafça kanaat getirilirse reddedilir” deniliyor.

Ancak bu maddeye önemli bir istisna getiriliyor. Anlaşmada istisna hükmü olarak, “Bir devlet başkanına veya hükümet başkanına veya aile üyelerinden birine karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi nitelikte bir suç sayılmayacaktır” ifadesine yer veriliyor.

Bu istisnanın, Gülen’in iadesinin önünü açacak nitelikte olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 17 Temmuz gecesi kendisine yönelik suikast girişimini “10-15 dakika daha kalsam beni ya öldürecek ya da götüreceklerdi” sözleriyle açıklamıştı.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler