YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD elçisi Jeffrey'nin 'Balyoz' yorumu
ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye'deki son siyasi gelişmelerin Türkiye'nin iç politikası olduğunu belirterek, "Yorum yapmam" dedi...
ABD elçisi Jeffrey'nin 'Balyoz' yorumu
24 Şubat 2010 / 13:41 Güncelleme: 24 Şubat 2010 / 13:42

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye'deki son siyasi gelişmelerin Türkiye'nin iç politikası olduğunu söyledi.

Jeffrey, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi ziyaretinde gazetecilerin sorularını Türkçe konuşarak yanıtladı. Gazetecilerin, 1915 olaylarıyla ilgili tasarının ABD temsilciler meclisinden geçeceğine ilişkin açıklamaları olduğunu sormaları üzerine Jeffrey, böyle bir açıklama yapmadığını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın söylediği gibi Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin iyileştirilmesi gerektiğini düşündüklerini kaydeden Jeffrey, ''Bizim siyasetimiz bu'' dedi.

Türkiye'deki son siyasi gelişmeleri nasıl değerlendirdiği yönündeki soruları ise Jeffrey, ''Türkiye'nin iç politikasıdır, yorum yapmam'' diye yanıtladı.

Kayseri'nin Türkiye-ABD ilişkilerinde kilit rol oynadığını ifade eden konuk Büyükelçi, Kayseri'nin ticaret, sanayi, kültür ve eğitim konularında gelecek vadeden bir il olduğunu söyledi.

İstanbul'da turizm ağırlıklı bir toplantı düzenleyeceklerini, turizmde Anadolu'ya ağırlık vereceklerini belirten Jeffrey, bu çalışmalar kapsamında Kayseri ile ilişkiler için bir diplomat görevlendirdiğini, Konya ve İzmir'de de benzer çalışma yapacaklarını bildirdi.

Vali Bilici de, Büyükeyçi Jeffrey'nin Kayseri'ye ikinci gelişi olduğunu hatırlatarak, kendisinin Kayseri'de bazı temaslarda bulunacağını belirtti.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler