YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Başkonsolosluğu'na yapılan saldırıda Ergenekon
ABD Başkonsolosluğu'na yapılan saldırıda Ergenekon
ABD Başkonsolosluğu'na yapılan saldırıda Ergenekon
20 Eylül 2008 / 09:29 Güncelleme: 20 Eylül 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında 5 ilde gözaltına alınarak İstanbul'a getirilen şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor. Şüphelilerin gözaltına alınma gerekçelerine ilişkin ilk bilgiler de ortaya çıkmaya başladı.


Buna göre Merkez Komutanlığı'nda gözaltında tututulan subayların "Karargah Evleri" yapılanması içinde yer aldıkları ve toplantılarına katıldıkları iddia edildi. Subayların ayrıca "genç subaylar rahatsız" şeklindeki sansasyonel haberlerin yayılması olayının içinde oldukları ileri sürüldü.


Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şubesi'ndeki şüpheliler sabah saatlerinden itibaren avukatları ile görüştü. Alınan ek gözaltı sürelerinin ardından toplam 19 şüpheli için sorgulama devam ediyor. Operasyonda 5 muvazzaf teğmen ile bir askeri öğrencinin, daha önce ortaya çıkan "Karargah Evleri" isimli yapılanma ile ilgileri bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Subaylarla ilgili yapılan araştırmalarda, "genç subaylar rahatsız" yönündeki haberlerin de aynı grup ile ilgili olduğu iddia edildi.


Gözaltında bulunan bazı kişilerin ise cemaatlerin içine sızmaya çalıştıkları öğrenildi. Fatih'teki bir cemaatin içine girmeye çalıştıkları öğrenilen bu kişilerin giyimlerini cemaat üyeleri gibi değiştirdikleri ve sakal bıraktıkları iddia edildi. Öte yandan Tiyatro oyuncusu Nurseli İdiz ile birlikte gözaltında tutulan Seyhan Soylu'nun ise (sisi) 28 Şubat sürecindeki bazı olayların benzeri girişimleri olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.


KARARGAH EVLERİNDE TOPLANTILARA KATILDILAR


Soruşturma derinleştikçe gözaltındaki şahıslarla ilgili önemli bilgilere de ulaşılıyor. Ergenekon terör örgütünün alt kademe rütbelilerini oluşturan beş teğmen ile bir askeri öğrencinin karargah evlerinde düzenlenen toplantılara katıldıkları tespit edildi. Başkanlığını soruşturma kapsamında tutuklanan emekli orgeneraller Şener Eruygur veya Hurşit Tolon'un yaptığı toplantılarda darbe planları konuşulduğu ve darbeye hazırlık yapıldığı iddia ediliyor. Bu toplantıların görüntü kayıtlarının da savcılığın elinde olduğu belirtiliyor.


DİNİ HASSASİYETLERİ OLAN GRUPLARA SIZMALAR


Operasyonun Ankara ayağında gözaltına alınan sivil şahıslarla ilgili olarak da gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu şahısların Hizbuttahrir üyesi oldukları ve eylem hazırlığında oldukları iddia ediliyor. Ergenekon Terör Örgütüyle irtibatı olan zanlıların, yeni bir 28 Şubat sürecine zemin hazırlamak için dini hassasiyetleri olan gruplara sızmaya çalıştıkları belirtiliyor.


ABD BAŞKONSOLOSLUĞU SALDIRISINDA ERGENEKON PARMAĞI


Polisin ulaştığı bir diğer önemli bilgi ise, 7 temmuz'da üç polisin şehit olduğu ABD'nin İstanbul başkonsolosluğuna düzenlenen saldırıda Ergenekon terör örgütünün parmağı olduğu. Saldırıda ölü olarak ele geçirilen Erkan Kargın'ın cep telefonu kayıtlarını geriye doğru incelemeye alan polis, şaşırtıcı bilgiler elde etti. Saldırının organizatörü olduğu iddia edilen Kargın'ın Ergenekon Davası kapsamında şu an tutuklu bulunan üç önemli isim ile sık sık görüşmeler yaptığı tespit edildi.


ANKARA HÜCRESİ


Star gazetesinde yer alan habere göre, gözaltına alınan 5 teğmen ve 1 askeri öğrencinin mülkiye baş müfettişi ve Kuvvai Milliye Derneği üyesi Kemal Aydın ile Durmuş Ali Özoğlu’ya bağlı olarak Ankara hücresinde yer aldıkları belirlendi. Teğmenlerin bu kişilerle sık sık ilişkiye geçtikleri ve bu nedenle gözaltına alındıkları belirlendi. Önceki operasyonlarda, örgütün ‘Ergenekon dökümanları’ isimli manifestosu ele geçirilmişti. Bu dökümanlara göre, örgütün eleman temini için özellikle askeri okullar ve üniversitelerin birinci sınıfındaki öğrenciler hedef olarak seçilmişti. Hatta bununla yetinmeyen örgütün ‘Karargah evleri’ kurarak askeri öğrencileri örgütlediği belirlendi. 


YASİN HAYAL İLE GÖRÜŞTÜ MÜ


Gözaltına alınan İstanbul Ülkü Ocakları eski başkanı Levent Temiz’in saldırı düzenleyerek ölen militanlarla ilişkisi araştırılıyor. Ayrıca Levent Temiz’in Veli Küçük ile birlikte Trabzon Cezaevi’nde Yasin Hayal ile görüşüp görüşmediği konusu da soruşturma kapsamında incelemeye alındı.


2007 mezunu 761 subaya darbe provokasyonu yaptı


Gözaltına alınan 5 teğmenin, Kara Harp Okulu’ndan 2007’de mezun olan 761 teğmene, ‘Ülke elden gidiyor, harekete geçelim’ diyerek Ergenekon’a destek olmaya çalıştıkları iddia edildi. Dün gözaltına alınan 5 teğmenin, kendi aralarında yaptıkları yazışmalarda, Ergenekon’a destek amacıyla bazı oluşumlar planladıkları belirlendi. Gözaltı işlemleri sırasında ‘Biz Atatürk’ün askeriyiz’ diyen ve Harp Okulu’nu 4.’lükle bitiren M.A’nın, oluşumda aktif rol aldığı iddia edildi.


SAVCI ÖZ YEŞİL'İN PEŞİNDE


Yüksekova çetesini ortaya çıkaran emekli Astsubay Hüseyin Oğuz’un star’a yaptığı ‘Yeşil Ankara’da yaşıyor’ açıklaması Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ü harekete geçirdi. Ankara’da önceki gün yapılan Ergenekon’un 7. dalga operasyonunun, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’le irtibatlı olduğu düşünülen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım için yapıldığı öğrenildi.


POLİS OĞUZ’A GİTTİ


İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, önceki gece emekli astsubay Oğuz’un bilgisine başvurdu. Oğuz’un polise Yeşil’e ulaşılması için bağlantılı bazı isimleri verdiği öğrenildi. Aynı kapsamda Danıştay Sanığı ve Ergenekon davası tanıklarından Osman Yıldırım’a da Yeşil soruldu. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talimatıyla geçen hafta yeniden ifadesine başvurulan Yıldırım, Yeşil’i uzun yıllardır görmediğini kaydetti. Yıldırım, bir dönem içinde bulunduğunu itiraf ettiği Ergenekon yapılanmasından edindiği bilgilere göre Yeşil’in hala hayatta olduğunu ve estetik ameliyat geçirdikten sonra Ankara’da Jandarma mıntıkasında olan semtte ikamet ettiğini sözlerine ekledi.


DOĞAN’A YEŞİL SORGUSU


Ayrıca geçen ay gözaltına alınan JİTEM’in kurucusu emekli albay Arif Doğan’a da Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile ilgili sorular yöneltildiği belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler