YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD 200'ün üstünde askeri ve uçağıyla Türkiye'ye geliyor
Türkiye ve ABD'nin mutabakata vardığı DAEŞ'e yönelik operasyon için kritik haftaya girildi. 200'ün üzerinde ABD askeri ve savaş uçaklarının İncirlik Üssü'ne bu hafta gelmesi bekleniyor.
ABD 200'ün üstünde askeri ve uçağıyla Türkiye'ye geliyor
05 Ağustos 2015 / 14:46 Güncelleme: 05 Ağustos 2015 / 16:08

Türkiye ve ABD arasında yaklaşık 10 aydır süren ve temmuz ayında Bakanlar Kurulu kararı ile son şekli verilen mutabakat kapsamında somut adımlar atılmaya başlandı.

ABD ve Türkiye, ilk adım olarak DAEŞ'in Türkiye sınırlarından uzaklaştırılması kararı almıştı. Bu, Suriye'nin kuzeyinde "arındırılmış bölge" oluşturması anlamına geliyor.

bkn-001.jpg

Bölgenin ılımlı muhaliflerin kontrolünde olması planlanırken, muhaliflere koalisyon uçaklarının "hava kalkanı" oluşturması kararlaştırıldı. İlk uygulama da geçtiğimiz hafta yapıldı.

Koalisyon uçakları, Suriye'nin Azez kentinde El Nusra ile çatışmaya giren ılımlı muhaliflere havadan destek sağladı. DAEŞ'ten arındırılmış bölgeye Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların yerleştirilmesi de öngörülüyor.

Filo bekleniyor

Sabah'ın haberine göre, bu kapsamda, operasyonların merkezi olacak İncirlik Üssü'nün kullanımı için hazırlıklar başladı. Ağustos ayının sonunda açılacağı iddia edilen üssün önümüzdeki günlerde operasyonel olarak kullanıma açılması bekleniyor.

İncirlik'i silahlı İHA'ların kullanmaya başladığı belirtilse de bu üssün kapsamlı kullanımı ABD filosunun Türkiye'ye gelmesi halinde hayata geçecek. 200'ün üzerinde ABD askeri ve savaş uçaklarının İncirlik Üssü'ne bu hafta gelmesi bekleniyor.

Belli sayıda askeri teçhizat, 30 F16 ve F15 savaş uçağı, 5 tanker uçağı, 4 hava ikmal kontrol uçağı da İncirlik'te konuşlandırılacak. ABD filosu ve askeri teçhizatın İncirlik'e getirilmesinin hemen ardından, "DAEŞ'ten arındırılmış bölge" için düğmeye basılacak.

Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere koalisyon ülkeleri de operasyonlara destek verecek. Türkiye'nin geçtiğimiz hafta başladığı DAEŞ'e yönelik operasyonlarına önümüzdeki haftadan itibaren yeniden ağırlık vereceği belirtiliyor.

1
 // 1
karşılığında ne istediler ?ne vereceksiniz??? benim bildiğim bunlar kendi çıkarları olmadan bişi yapmazlar bizi bombalamasalar bari......
05 Ağustos 2015 19:44
 // islam
Nasıldı,......Bal bal demekle ağız tatlanmaz.diyorlardı Benim peygamberimi kabûl etmeyen elin zındıgına müslümanı öldür Die peşkeş çekiyorlar yazık...
05 Ağustos 2015 17:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler