YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB üyeliği ve Suriye'ye güçlü mesaj
AB üyeliği ve Suriye'ye güçlü mesaj
27 Kasım 2012 21:54
Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi Ortak Bildirisi'nde, Türkiye'nin AB'ye üyeliği ve Suriye konusunda güçlü mesajlar verildi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy başkanlığında Madrid'de dördüncüsü gerçekleştirilen Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi'nin ardından ortak bildiri yayımlandı. 

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan bildiride, zirve toplantılarının Türkiye-İspanya ilişkilerinin ulaştığı mükemmel seviyenin ortak göstergesi ve sonucu olarak ikili işbirliğinin gözden geçirilmesine ve ileriye yönelik ortak çabaların belirlenmesine imkan sağladığı vurgulandı. 

Bildirinin ''Avrupa Birliği'' başlıklı bölümünde, İspanya'nın, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine olan bağlılığını teyit ettiğine değinildi. Bildiride, şöyle denildi: 

''Bu çerçevede taraflar, Türkiye'nin katılım sürecini desteklemek ve tamamlamak üzere 2012 yılında AB Komisyonu ve Türkiye tarafından başlatılan Pozitif Gündem'den geçici bir düzenleme olarak azami fayda elde edilmesi gerektiği hususunda mutabık kaldılar. Taraflar, müzakere sürecinin 2013 yılında yeniden canlandırılması beklentilerini ifade ettiler. Taraflar, dolaşım dahil olmak üzere, AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanında gözle görülür gelişme sağlanmasını sorumlulukları ölçüsünde teşvik edeceklerini kaydettiler.''

BMGK'ya ''bölünmüşlüğünü aşma'' çağrısı

Bildirinin ''Dış İlişkiler'' başlıklı bölümünde, Medeniyetler İttifakı'nın önemi ve iki ülkenin de Kıbrıs'ta kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözümün gerekliliğine inandıkları vurgulandı. 

Bildirinin, ''Suriye'' başlığı altında ise şunlar kaydedildi: 

''Türkiye ve İspanya, Suriye Hükümeti'nin devam eden insan hakları ihlallerini ve kendi halkını acımasız ve kanlı bir şekilde baskı altına almasını şiddetle kınadıklarını vurguladılar. Taraflar, devam eden şiddetin ve katliamın derhal durdurulması ve Suriye halkının Suriye içinde insani yardıma erişiminin güvence altına alınması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını dile getirdiler. İspanya, Suriyeli mültecileri kabul ederek sergilediği dayanışma nedeniyle Türkiye'ye minnettarlığını ifade etti.

İspanya, Türkiye'nin sınırında meydana gelen olaylara ilişkin endişelerini paylaştığını ve Suriye makamlarına komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duymaya yönelik davetini yinelediğini ifade etti ve Türkiye'nin müttefik ülkelerin dayanışmasına güvenebileceğini vurguladı. Her iki ülke, Beşar Esed rejimine meşru bir alternatif oluşturan Suriye Devrim ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu'na olan desteklerini yinelediler.

Türkiye ve İspanya, Özel Temsilci İbrahimi'nin söz konusu krizde siyasi bir çözüme ulaşma çabalarına olan desteklerini teyit ettiler. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bölünmüşlüğünü aşma ve Suriye'de devam eden felaket karşısında sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundular.''

aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler