YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB ülkelerindeki gibi 30 km'de bir denetim yapılac
AB ülkelerindeki gibi 30 km'de bir denetim yapılac
AB ülkelerindeki gibi 30 km'de bir denetim yapılac
19 Şubat 2008 / 09:04 Güncelleme: 19 Şubat 2008 / 00:00

"Devlet vatandaşına tuzak kuruyor" tartışmaları yüzünden radar kontrolü yapılan yerlere levha konulması zorunluluğu, süratli araç kullanmada artış olduğu gerekçesiyle kaldırılıyor.


Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Daire Başkanlığı, radarlı kontrollerle ilgili yeni bir genelge hazırladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın imzası ile illere gönderilecek genelgede, hız denetimi yapılırken trafik polislerinin nasıl davranacağına dikkat çekilecek. Önceki yıllarda hız denetimi yapılan yollara "Dikkat radar kontrol" levhaları konulurken, genelge ile bu uygulamaya son verilecek. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, şunları söyledi:


"Radar kontrolü yapılan noktaya, 5-10 kilometre önceden personel tarafından yerleştirilen radar kontrol uyarı levhasını gören sürücüler, kısa süreli hızını düşürdükten sonra tekrar sınırın çok üzerine çıkıyor. Denetimlerimizde, radar kontrolü yapılırken karşıdan gelen araçların da farlarını yakarak diğer sürücüleri uyardığını saptadık. Artık kontrol levhası konulmayacak. Halen trafiğin en yoğun olduğu karayollarında 40 kilometrede bir yapılan hız denetimini AB ülkelerindeki gibi 30 kilometrede bir denetim düzeyine ulaştırmayı hedefliyoruz. Bunun için de yeni radarlı araçları 2008 yılı Haziran ayına kadar karayollarına çıkarmayı planlıyoruz."


Rüştü Kazım Yücelen, İçişleri Bakanı olduğu dönemde 2001 yılında yayımladığı bir genelgeyle trafikte sabit radarlı hız tespiti yapılmayacağını duyurmuş ve "Artık polis yola pusu kurmayacak" açıklaması yapmıştı.


Hürriyet
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler