YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Stratejisi Resmi Gazete'de
AB Stratejisi Resmi Gazete'de
25 Eylül 2014 10:15
Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayımlanan Avrupa Birliği (AB) ile ilgili çalışma koordinasyonu genelgesine göre, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek çalışmalar AB Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye'nin AB Stratejisi" doğrultusunda yürütülecek.

Buna göre, katılım sürecinin her aşamasında toplumun tüm kesimleriyle etkili bir iletişim içinde olunacak ve yerel yönetimler, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, kalkınma ajansları ve üniversiteler ile istişarede bulunulacak.

Siyasi reform sürecinde kararlılık, sosyo-ekonomik dönüşümde süreklilik ve iletişimde etkinlik saç ayakları üzerinde yükselen stratejinin hayata geçirilmesinde, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katkıları ve koordinasyonunun büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda yapılan çalışma ve reformların ilgili bakanlıklar tarafından ulusal ve uluslararası platformlarda etkili bir şekilde anlatılması ve Türkiye ile ilgili yanlış algıların ortaya çıkmasına neden olan hususlarda kamuoyunun doğru ve hızlı bir biçimde bilgilendirilmesi sağlanacak.

Ayrıca, katılım sürecinin her aşamasında toplumun tüm kesimleriyle etkili bir iletişim içinde olunması ve yerel yönetimler, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, kalkınma ajansları ve üniversiteler ile istişarede bulunulacak.

Strateji kapsamında AB Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanacak "AB'ye Katılım İçin Ulusal Eylem Planı"nda yer alan düzenlemeler ve tedbirler başta olmak üzere, AB'ye uyum amacıyla yapılacak çalışmalarda belli esaslara uyulacak.

Bu çerçevede, AB müktesebatına uyum çerçevesinde hazırlanan mevzuat taslakları hakkında Avrupa Birliği Bakanlığının görüşlerinin alınması zorunlu olacak ve genelgede belirtilen AB mevzuatına uyum amacıyla hazırlanan mevzuat taslakları Ek 1'de örneklendirilen "Avrupa Birliği Mevzuatına Uyum Tablosu" doldurularak AB Bakanlığına gönderilecek. Ayrıca, bu kapsamda hazırlanan mevzuat taslaklarında AB mevzuatına, Ek 2'de örneklendirilen şekilde atıf yapılacak.

Bir diğer maddeye göre de tüm kamu kurum ve kuruluşları AB kurumları ile yapılacak yazışma ve görüşmeler ile ilgili olarak AB Bakanlığını zamanlıca bilgilendirecek ve gerekli hallerde bakanlık ile istişarede bulunacak.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler